Alb'swiss TV
Lajme

12 të vdekur dhe 645 raste të reja me koronavirus në Kosovë

12-te-vdekur-dhe-645-raste-te-reja-me-koronavirus-ne-kosove

Janë konfirmuar 645 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

IKSHPK njofton se nga 1.542 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, 645 kanë rezultuar pozitive, përcjell ORAinfo.

Ndërkaq sot janë shëruar edhe 353 pacientë, kurse 12 kanë ndëruar jetë.

Postimi i plotë i IKSHPK-së:

1.542 TESTIME, 353 TË SHËRUAR DHE 645 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 645 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 12 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 2 raste (80, 72 vjeç), Pejë 2 raste (88, 75 vjeç), Deçan 1 rast (85 vjeç), Ferizaj 1 rast (76 vjeç), Gjakovë 1 rast (68 vjeç), Mitrovicë 1 rast (53 vjeç), Prishtinë 1 rast (86 vjeç), Prizren 1 rast (82 vjeç), Rahovec 1 rast (80 vjeç), Shtime 1 rast (71 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 34.940 raste nga 132.728 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 926 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 353 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.396 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.618.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 248 raste, Prizren 53 raste, Mitrovicë 42 raste, Gjakovë 33 raste, Podujevë 33 raste, Gjilan 28 raste, Ferizaj 24 raste, Lipjan 20 raste, Fushë-Kosovë 19 raste, Skenderaj 15 raste, Suharekë 15 raste, Viti 13 raste, Deçan 11 raste, Drenas 11 raste, Malishevë 11 raste, Obiliq 11 raste, Rahovec 10 raste, Vushtrri 10 raste, Kamenicë 9 raste, Pejë 8 raste, Dragash 7 raste, Klinë 4 raste, Shtime 3 raste, Istog 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Graçanicë, Hani i Elezit, Junik, Kaçanik dhe Zubin-Potok.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

Të ngjajshme

Ja si do tëe jetë moti në 5 ditët e ardhshme

albswiss.com

Ramush Haradinaj tregon se ka filluar takimet me degët e AAK-së në gjithë vendin

albswiss.com

Rron Gjinovci publikon fotografinë e babait të tij me Kadri Veselin: Mua kurrë s’më ke puthur si atë

albswiss.com