fbpx
Alb'swiss TV
Francë Kulturë

Baleti Kombëtar i Kosovës shfaq “Le Corsaire”

Me përgaditjen e shfaqjes së baletit “Le Corsaire” janë sfiduar balerinët kosovarë në kohën kur po punojnë në kushte të vështira, e që janë duke u bërë gati për prezantim para audiencës nordike. Koreografi kubano-amerikan Israel Rodriguez është rikthyer në Kosovë për ta inskenuar shfaqjen e njohur që në origjinal zgjat 2 orë e gjysmë. E në versionin e Baletit Kombëtar të Kosovës është përshtatur në 45 minuta.
Premiera e shfaqjes u dha mbrëmë në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës. “Le Corsaire” është balet tipik, me libreto, që në origjinal qe krijuar nga Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges, bazuar në poemën “The Corsair” të Lord Bajronit. Për të parën herë ishte realizuar nga koreografi Joseph Mazilier me muzikë të Adolphe Adam.
Një ditë para premierës, në një konferencë për media, koreografi Israel Rodriguez ka thënë se kur kishte ardhur për të parën herë në Kosovë ishte përballur me telashet me të cilat ballafaqohet i tërë arti në vend dhe është mahnitur me mënyrën sesi drejtori i Baletit Kombëtar të Kosovës, Ahmet Brahimaj, i ka mbështetur atë dhe të gjithë balerinët. Me BKK-në, më 2012 ai realizoi “Don Kishotin” e një vit më vonë shfaqjen “Liria ime”. U rikthye me “Spartacus”, që u dha premierë në tetorin e vitit 2015. /albswiss.com/

Të ngjajshme

66 vite pas publikimit, këto janë sekretet e librit “1980” të Orwellit

albswiss.com

Çfarë është shpirti, si arrihet lumturia – kështu e spjegon filozofi anglez

albswiss.com

Kudo të jesh, me këdo të jesh më ka marrë malli

albswiss.com

“Nëse Evropa nuk na pranon se në Shqipëri ka muslimanë, unë nuk dua të shkoj në Evropë”

albswiss.com

Financial Times bën portretin e Kadaresë: Shkrimtari mund të jetë dhe skllav në një vend të lirë

albswiss.com

Francë: Vetura përplaset për një turmë njerëzish në Nimes, ka edhe të lënduar (Foto/Video)

admin
Loading...
Loading...
%d bloggers like this: