fbpx
Alb'swiss TV
Aktivitete Lajme Mërgata Zvicër

Gjeneva me 20 mijë shqiptarë, të organizuar për ruajtjen e traditave

Në Gjenevë të Zvicrës ka më shumë organizata joqeveritare krahasuar me çdo vend tjetër, 33 të tilla.
Xhavit Islami, kryetar i shoqatës VITIA ndër të tjera ftoi bashkëatdhetaret që t’i bashkohen aktiviteteve të shoqatës.
Kurse Afërdita Krasniqi, kryetare e shoqatës “Komuniteti Shqiptar të Gjenevës”, njoftoi mbi aktivitetet e tyre si dhe përgaditjen e fetës së flamurit, me shumicën e shoqatave të Gjenevës, ku do të festohet me 1 dhjetor 2018 në Gjenevë.
Këtu kanë selitë Kryqi i Kuq dhe Kombet e Bashkuara dhe prania e kaq shumë identiteteve i jep atij një ndjesi globale. Më shumë se 40% e rezidentëve nuk janë zviceranë dhe vijnë nga 187 kombësi të ndryshme.
Në Gjenevë jetojnë 20 mijë Kosovarë, prej tyre 2 mijë studentë. /21Media/albswiss.com/

Të ngjajshme

Sulmohet Xhelal Sveçla në një lokal në Prishtinë

albswiss.com

‘Të gjithë njerëz jemi’, gruaja nga komuniteti rom: Jam me fëmijë të vogël dhe askush nuk më ka ndihmuar

albswiss.com

Superkompjuteri i jep fund njëherë e përgjithmonë debatit ‘Ronaldo-Messi’

albswiss.com

Veseli: Albin Kurti nuk ka vizion për Kosovën

albswiss.com

E FUNDIT/ Po kalonte në anë tjetër të rrugës, automjeti i merr jetën këmbësorit

albswiss.com

Mblidhen nënshkrimet nga LDK-AAK-Nisma për seancën ku do të votohet Qeveria e re

albswiss.com
error: Content is protected !!