fbpx
Alb'swiss TV
Media sociale

Ekspozohen fotot e 6.8 milionë përdoruesve në Facebook

Facebook tregoi se një keqfunksionim softueri kishte zbuluar fotot e 6.8 milionë përdoruesve, përfshirë edhe fotot të cilat nuk i kanë postuar.

Gjiganti i rrjeteve sociale tha se disa aplikacione nga palë të treta kishte fituar qasje ndaj fotove përgjatë 12 ditëve në muajin shtator dhe se sipas kompanisë, përdoruesit e prekur do të njoftohen.

Ky lajm vjen pas një viti të vështirë për kompaninë me skandale që nuk reshtën pas Cambridge Analytica.

“Kur dikush jep leje një aplikacioni nga palët e treta për t’u qasur fotove e tyre në Facebook, zakonisht kjo leje shërben vetëm për fotot e publikuara në Facebook”, tha kompania, përcjell Telegrafi.

Në këtë rast, aplikacione kanë pasur qasje edhe në foto të tjera të ruajtura në Marketplace apo nëpër grupe.

Aktualisht, sipas Facebook të paktën 1,500 aplikacione, 867 zhvillues dhe 6.8 milionë përdorues janë prekur. /Telegrafi/

Të ngjajshme

Kjo është arsyeja pse dje u bllokua Facebook dhe Instagram

admin

Facebook, tani i gatshëm edhe për video komunikim

admin

Çfarë është shtrirja e postimeve në Facebook dhe si funksionon?

admin

Mos postoni asnjëherë fotografi të fëmijëve në rrjete sociale, ja arsyeja

admin

Google dhe Facebook të kontraktuar për të luftuar “fake news” në prag të zgjedhjeve në BE

admin

A janë të lumtur çiftet që postojnë shpesh në rrjetet sociale, ja ç’ka zbuluar studimi më i fundit

admin
error: Content is protected !!