fbpx
Alb'swiss TV
Shëndetësi

Shkencëtarët australianë zbulojnë një mënyrë të re për ndalimin e kancerit të lëkurës

Shkencëtarët australianë kanë bërë një zbulim të madh që mund të rrisë normat e mbijetesës së kancerit të lëkurës.
Ekspertët nga Universiteti i Queensland kanë zbuluar një metodë të re dhe të thjeshtë për të ndaluar përhapjen e melanomës, e cila mund të ketë një ‘ndikim të madh’ tek pacientët me kancer, transmeton lajmi.net.
Duke identifikuar se si dhe kur janë formuar tumoret, shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë për të ‘çaktivizuar qelizat’ dhe për këtë arsye të ndalojë zhvillimin e kancerit.
Duke folur për metodën e re, Kiarash Khosrotehrani nga Instituti Diamantina i Universitetit të Queenslandit tha: ‘Është në të vërtetë mjaft e thjeshtë’.
Për tu përhapur tumoret, ata duhet të kenë një furnizim me gjak dhe këto enë gjaku janë mënyra se si tumoret shtrihen në pjesët e tjera të trupit.
“Ato enë gjaku formohen fillimisht nga një fluks i qelizave staminale dhe kjo është kriza e studimit tonë”, shtoi ai.
Melanoma, e cila ndodh kur qelizat që prodhojnë pigmente që i japin ngjyrës lëkurës bëhen kanceroze, mund të ndalin duke identifikuar qelizat burimore që formojnë enët e gjakut në një ” qasje të re që mund të bëjë dallimin”.
“Një drogë tashmë në treg është përdorur për të ngadalësuar qelizat burimore dhe për të ndaluar në mënyrë efektive të gjithë procesin e metastazës”, tha Dr Khosrotehrani.
“Hulumtimi ynë ka potencialin për të ofruar diçka për pacientët, që sapo të kemi hequr një tumor, mund t’u japim atyre diçka për të ndaluar formimin e këtyre enëve të gjakut dhe përhapjen e tumorit.
Hulumtuesi Jatin Patel tha se aftësia e melanoma për t’u përhapur shpejt nga lëkura në pjesë të tjera të trupit ishte ajo që e bëri atë aq vdekjeprurëse.
“Nëse trupi nuk i përgatit ata, atëherë kanceri nuk do të rritet atje,” tha ajo.
Studimi i tyre i ardhshëm do të përqëndrohet në bllokimin e zhvillimit të këtyre zonave.
Një provim klinik do të mbahet për të testuar aftësinë e drogës për të ndaluar këto qeliza burimore që formojnë enët e gjakut.
Në Australi, çdo vit ka 14,000 diagnoza të reja të melanomës – dhe pothuajse 2000 vdekje nga kanceri i lëkurës.
Kombi ka shkallën e dytë më të lartë të melanomës në botë.
Çfarë është melanoma?
Melanoma është forma më e rrezikshme e kancerit të lëkurës. Kjo ndodh pasi ADN-ja në qelizat e lëkurës është dëmtuar.
Melanoma ndodh kur qelizat që prodhojnë pigmente bëhen kanceroze – zakonisht nga ekspozimi ndaj rrezeve të dëmshme UV
Simptomat mund të përfshijnë një rritje të re, të pazakontë ose një ndryshim në një gjëndër ekzistuese.
Trajtimi mund të përfshijë kirurgji, rrezatim, ilaçe ose në disa raste, kimioterapia.

Të ngjajshme

Dhimbja e shpatullave, si ta trajtojmë?

albswiss.com

Këto ushqime rekomandohet të konsumohen ditëve të vjeshtës

albswiss.com

Fakte rreth krizës me opioidë

albswiss.com

Limiti 10 vjeçar për ‘vezët e ngrira’ kërkohet të ndryshohet

albswiss.com

Sa Minuta Ju Duhen Për Zierjen Perfekte të Vezës

albswiss.com

Më Shumë Hithra Në Vjeshtë Për Një Imunitet Më Të Fortë Në Dimër

albswiss.com
error: Content is protected !!