fbpx
Alb'swiss TV
Kosovë Shqipëri

Shkëmbimi i territoreve, Majko i prerë: Lodër e rrezikshme që nuk prek vetëm Kosovën

Ministri për diasporën, Pandeli Majko, shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë e sheh si një lojë të madhe që nuk prek vetëm këto dy shtete.
Në një intervistë për ABC News, ish-kryeministri gjatë kohës së luftës së Kosovës, thotë se Pavarësia e Kosovës është realitet ndërkombëtar dhe Serbia do ta njohë një ditë.
“Nga të gjitha palët askush nuk toleron në këtë histori. Ka një politikë as mish as peshk që vjen nga Brukseli. Ka një qartësi nga politika gjermane dhe britanike, që kanë thënë se staus quo është e rëndësishme dhe jo nga interesat e tyre, por nga koncepte të kontratës ndërkombëtare që është e Ahtisarit. Vendimi i Gjykatës Ndërkomëbatre për çështjen e Kosovës dhe të drejtën për pavarësi të Kosovës nuk ishin akte që mund të diskutohen e rishikohen sepse dikush në Beograd do tolerojë për të njohur pavarësinë e Kosovës”- tha Majko.
Sipas tij, “Pavarësia e Kosovës është një fakt juridik ndërkombëtar që në mos sot nesër do njihet nga të gjithë, kur Vuçiç është ky që është, po të vijë një vend tjetër në vend të tij”.
Ministri Majko me tej shton: “Unë do thosha që Kosova mos i shkëputet linjës së negociatave. Nuk diskutoj kutinë e Pandorës, diskutoj histori që po filluan vështirë se mbarojnë. Kërkesa e shumë faktorëve për kujdes që ne do jemi dakord me gjithçka palët do bien dakord nuk është dritë jeshile për çudira, por për të ndihmuar faktorin shqiptar. Kjo po kthehet në lodër të rrezikshme që nuk prek vetëm Kosovën apo marrëdhëniet rajonale. Është një lodër më komplekse dhe duhet të jemi të kujdesshëm që të mos fluturojmë shumë lart”.

Të ngjajshme

Edi Rama “dush të ftohtë” drejtorëve të Shkodrës

albswiss.com

S’ka garanci për heqjen e vizave në qershor

admin

Gjuriq sot në Kosovë me leje të MPJ-së

admin

Arrestohen dy nga katër të dyshuarit që plagosën dje një person në Pejë

albswiss.com

Ultimatumi i Amerikës dhe kërkesat ndaj Qeverisë së Kosovës

admin

Rama: Ushtria, në gjithë Kosovën

admin
error: Content is protected !!