fbpx
Alb'swiss TV
Kuriozitete

A e dini se çka ka në maje të kullës Eiffel?

Shpesh ndoshta e keni pyetur vetën se çka mund të gjendet tjetër në kullën e famshme franceze përveq strukturës së saj gjigande të hekurit.

Kur Gustave Eiffel e kishte dizajnuar kullën në vitin 1889, ai gjithashtu kishe dizajnuar edhe një apartament në majë të saj.

Apartamenti ndodhet në maje të kullës dhe ka dy dhoma të gjumit, një kuzhinë, një banjo dhe një bar. Eiffel e kishte ndërtuar aty për të banuar për vete.

(GERMANY OUT) Alexandre Gustave Eiffel, french engineer and architect, with the model of his Eiffel Tower, – about 1900 (Photo by ullstein bild via Getty Images)

Mënyra e vetme për të arritur në këtë apartament është me anë të një ashensori që gjendet në qendër të kullës.

Gjithashtu në vitin 2016 ishte ndërtuar edhe një apartament tjetër në kullë, por  ky është më luksoz. Ai u ndërtua gjatë Kupës së Evropës në vitin 2016 dhe ishte i hapur për turistë.
Kulla e Eiffelit ishte ndërtuar për nder të 100 vjetorit të Revolucionit Francez, dhe që nga atëherë është bërë një symbol i kryqytet francez, Parisit.

Të ngjajshme

Kjo është videoja e parë ndonjëherë e publikuar në Youtube

admin

Gjiganti i tekonologjisë kineze Huawei ndëshkon punëtorët pasi uruan Vitin e Ri në Twitter-in zyrtar duke përdorur iPhone

admin

Hidhet nga 7620 metra lartësi pa parashutë për të thyer rekord

admin

Pse dhemb koka pasi qajmë?

admin

Zbuloni personalitetin tuaj duke u përgjigjur se kë do ndihmonit më parë në këtë foto

admin

Vendi që ofron 18 mijë dollarë nëse bëheni shtetas i tij (Foto)

admin
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!