fbpx
Alb'swiss TV
Teknologji

WhatsApp: Hakerët kanë sulmuar përdoruesit në iPhone dhe Android, përmes kodit

WhatsApp ka nxituar të nxjerrë një rregullim të sigurisë pasi shqetësimet janë ngritur që hakerët mund të injektojnë softuerin e mbikqyrjes në telefona nëpërmjet funksionit të thirrjes.
Aplikacioni zbuloi një dobësi që u lejon sulmuesve të instalonin kodin e dëmshëm në iPhone dhe telefonat Android duke telefonuar një pajisje të synuara.
Kodi mund të transmetohej edhe nëse përdoruesit nuk u përgjigjen telefonave të tyre, raportoi Financial Times.
Njerëzit tani janë duke u kërkuar që të përditësojnë WhatsApp-in e tyre menjëherë, përcjell gazeta “Le Courrier”.
Ka shqetësime se softueri është përdorur në përpjekjet për të hyrë në telefonat e aktivistëve të të drejtave të njeriut, duke përfshirë një avokat në Mbretërinë e Bashkuar.
WhatsApp pretendon të ketë 1,5 miliardë përdorues në mbarë botën dhe lëshoi një përditësim të softuerit të hënën.

Të ngjajshme

Samsung pritet të lansojë Galaxy Fold

albswiss.com

Facebook, Instagram dhe WhatsApp po përballen me një problem , nuk po shfaqen fotografitë

albswiss.com

Kjo është biçikleta elektrike e cila mund të ecë mbi ujë

albswiss.com

Çfarë është shtrirja e postimeve në Facebook dhe si funksionon?

admin

Ky është shteti që tash e një vit ka shkëputur internetin

admin

Kjo veturë elektrike zëvendëso ato tradicionale

albswiss.com
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!