fbpx
Alb'swiss TV
Lajme

Vulin i reagon keq presidentit maqedonas që foli kundër ndarjes së Kosovës

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksadner Vulin, i ka reaguar ashpër presidentit të Maqedonisë Veriore, Stevo Pendarovski, i cili ka kundërshtuar ashpër idenë e Hashim Thaçit dhe Aleksander Vuçiqit, për korrigjim të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.
Vulin ka thënë se si i zgjidhin punët e veta Kosova dhe Serbia, nuk është një temë që i takon të flasë Pendarovskit.
“ Se si dëshiron të zgjidh Serbia problemet e brendshme nuk është temë për presidentin e Maqedonisë fqinje. Nëse idjea për korrigjim të kufijve është e ‘tmerrshme dhe e papranueshme për shekullin 21”, atëherë lë ta tërheq Maqedonia njohjen për Kosovën’, ka thënë Vulin.
Vulin ndër të tjera ka thënë se Pendrovski duhet të respektojë Serbinë, duke shtuar se ndoshta duhet të flasë pak edhe për nismën e Thaçit dhe Ramës për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”, shkruan B92, transmeton Gazeta Express.
Pendarovski dje ka thënë se ideja për prekje të kufijve nuk i përket shekullit 21, dhe sipas tij nuk mund të ketë diçka më të keqe, se sa dikush të përpiqet të shtyjë një ide të tillë përpara./GazetaExpress/

Të ngjajshme

Deputeti i VV-së: Thaçi deshti t’i bëj puç qeverisë, tash i ndryshoi fjalët

albswiss.com

Asnjë rast me koronavirus në Kosovë

albswiss.com

Kollçaku e VV-së tregon se kur mund të mbahen zgjedhjet në Kosovë

albswiss.com

Prangoset redaktorja e portalit “Kossev” në veri

albswiss.com

Me bashkëshorten u njoha në Prishtinë, ishte gazetare: Kurti flet për familjen

albswiss.com

Gjendet sërish mish i prishur në Pejë

albswiss.com
error: Content is protected !!