fbpx
albswiss.com
Lajme Shëndetësi

Mos harxhoni para kot! 10 Prova të shpejta për të kontrolluar cilësinë e ushqimeve

Loading...

Ka shumë mënyra për të kontrolluar cilësinë e produkteve ushqimore që hamë çdo ditë. Megjithatë, shumica e tyre kërkojnë ndihmën e profesionistëve ose pajisjeve speciale.

Ne ju sugjerojmë vetëm ato që ju mund t’i bëni vetë në shtëpi ose madje edhe në supermarket.

Mishi i pulës


©depositphotos

Kushtojini vëmendje fijeve të bardha dhe shtresës së trashë prej yndyre në gjokset e pulave kur i blini. Kjo do të thotë se fermerët injektojnë hormonet e rritjes tek shpendët dhe pula shton peshë shumë shpejt.

Mishi i tillë nuk është i mirë për shëndetin tuaj.

Ngjyra është gjithashtu një gjë shumë e rëndësishme që duhet t’i kushtoni vëmendje: nëse është e verdhë, nuk është e freskët. Gjokset e pulave të pagatuara duhet të jenë rozë dhe nuk duhet të jenë shumë të buta.

Gjiza

©depositphotos

Një pikë e jodit do t’ju ndihmojë të kontrolloni nëse gjiza përmban niseshte. Nëse ka, njollat do të bëhen blu të thella dhe nëse nuk ka, ngjyra do të qëndrojë e verdhë ose ngjyrë kafe.

Lëreni gjizën në temperaturë dhome. Nëse përmban yndyrna vegjetale, do të bëhet e verdhë. Pas kësaj prove, gjiza mund të ketë shije të thartë por nuk do të ndryshojë ngjyrë.

Mjalti

©depositphotos

Hidhni pak mjaltë në një sipërfaqe. Mjalti i rremë derdhet dhe menjëherë përhapet në sipërfaqe. Mjaltë me cilësi të lartë është mjaft i trashë dhe rrjedh në një rrjedhë të hollë.

Nëse ka shije karameli, kjo do të thotë se mjalti juaj është nxehur. Nëse ju shijoni ëmbëlsi të tepruar, kjo do të thotë se ky mjaltë përmban sheqer të bardhë.

Salcë kosi

©depositphotos

Për të kontrolluar nëse salca e kosit përmban yndyrna vegjetale, përzieni një lugë salcë kosi në një gotë me ujë të nxehtë. Një salcë me cilësi të dobët do të bëhet copëza në  shtresa të bardhë.

Salca e kosit cilësore do të bëhet një lëng i trashë homogjen.

Manaferrat, frutat dhe perimet e ngrira

© depositphotos © depositphotos

Kontrolloni nëse një paketë e produktit të ngrirë ka “dëborë” ose pjesë akulli në të. Nëse po, nuk është ruajtur siç duhet. Zgjidhni produktet që janë konservuar dhe ruajtur siç duhet.

Peshku

© depositphotos

Peshku i freskët nuk duhet të ketë sytë e turbullt dhe velëzat e shëndetshme dhe të pastra janë gjithmonë në ngjyrë të kuqe të ndritshme. Lëkura e peshkut duhet të ketë një shkëlqim natyral metalik dhe luspat duhet të jenë të lidhura fort me trupin.

Mishi

© depositphotos

Kur zgjedhni mishin, shtypeni me gisht. Mishi i freskët duhet të jetë mjaftueshëm elastik sa të zhdukë gjurmët e gishtave.

Pritini një pjesë të madhe në gjysmë: nëse mishi është i errët në brendësi, por ka konturet e bardha, do të thotë se koha e ruajtjes është zgjatur me aditivë jonatyralë.

Thajeni me një pecetë letre, mishi i freskët nuk duhet të lërë shumë lagështi dhe gjak në letër.

Erëzat

© depositphotos

Për shembull, mbani në dorë një tufë me kopër. Nëse gjethet varen në anë, kopra tashmë është e fishkur.

Plus, nëse ngjyra është shumë e errët dhe rrënjët janë shumë të gjata, kjo do të thotë se përmban nitrate. Bimët e freskëta janë gjithmonë në ngjyrë të gjelbër natyrale.

Djathi

© depositphotos

Mund ta dalloni lehtësisht djathin që përmban yndyrna vegjetale. Do të shkërmoqet kur ta prisni dhe do të thahet dhe krijojë plasaritje kur të lihet jashtë paketimit.

Lini pak djathë në temperaturë dhome. Një produkt me cilësi të lartë thjesht do të bëhet më i butë, por nëse dorcohet dhe i shfaqet lagështia, më mirë mos e konsumi.

Akulloret

© depositphotos © depositphotos

Lëreni akulloren tuaj të preferuar në temperaturën e dhomës. Nëse përmban yndyrna vegjetale, ajo do të qëndrojë e ngrirë për më gjatë dhe në fund do të shkrihet si një lëng.

Akulloret me përbërës cilësorë do të shkrihen në një substancë të trashë të bardhë dhe të butë.

Loading...

Të ngjajshme

Spartak Ngjela: Një luftë e re, Serbisë do t’i kushtonte me humbje të Preshevës deri në Nish

admin

Thaçi në vitin 1999 në televizionin zviceran, duke folur gjermanisht (VIDEO)

albswiss.com

Një muaj parabur*gim për policin e arr*estuar në veri të Kosovës

albswiss.com

Leave a Comment

Loading...
Loading...