fbpx
albswiss.com
Kulturë

“Joker” shpallet filmi më i mirë në Festivalin e Venecias

Loading...

Filmi “Joker” e ka fituar çmimin kryesor në edicionin e sivjetmë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Venecia.

Realizmi i regjisorit Todd Phillips e rrëmbeu Luanin e Artë në kategorinë për filmin më të mirë.

Projekti me Joaquin Phoenix në rolin kryesor, do të nisë shfaqjen nëpër kinema nga 4 tetori, ndërsa protagonist e ka armikun kryesor të Batmanit, Jokerin.

Regjisori Todd Phillips dhe aktori Joaquin Phoenix (Foto: Pascal Le Segretain/Getty Images/Guliver)

Ngjarja përcjell jetën e një komiku të dështuar, i cili përballet me dhunën teksa ec rrugëve të qytetit Gotham i veshur si kloun. Ai dalëngadalë shndërrohet në një mjeshtër të krimit, i njohur si Joker.

Phoenix i ka dhënë karakterit negativ një fytyrë të re, pas Jared Leto (“Suicide Squad”) e Heath Ledger (“The Dark Knight”), të cilët e kanë luajtur më herët.

Edicioni i 76-të i Festivalit të Venecias, festivali më i vjetër botëror i filmit, është mbajtur në periudhën 28 gusht – 7 shtator.

Loading...

Të ngjajshme

37 libra të vjetër për Skënderbeun ekspozohen në Bibliotekën Kombëtare

admin

“Tingulli, imazhi dhe teknologjia”, si u regjistruan praktikat dhe kultura ekspresive

albswiss.com

Financial Times bën portretin e Kadaresë: Shkrimtari mund të jetë dhe skllav në një vend të lirë

albswiss.com
Loading...
Loading...