fbpx
albswiss.com
Shëndetësi

Zbulohen pjesë të ADN-së që i bëjnë njerëzit majtak

Loading...

Shkencëtarët kanë gjetur udhëzimet e para gjenetike në ADN-në e njeriut që lidhen me të qenit majtak.

Udhëzimet gjithashtu duket se janë të përfshira shumë në strukturën dhe funksionimin e trurit – veçanërisht pjesët e përfshira në gjuhë.

Ekipi në Universitetin e Oksfordit thotë se njerëzit majtakë mund të kenë aftësi verbale më të mira si rezultat.

Por mbeten shumë mistere në lidhje me lidhjen midis zhvillimit të trurit dhe dorës mbizotëruese.

/Alb’swiss TV/

Loading...

Të ngjajshme

Surprizat e Motit për Muajin Nëntor – Temperatura të Larta Deri 32 Gradë

albswiss.com

Banane dhe xhinxher, kombinimi që largon yndyrat e barkut

albswiss.com

Çaji i gjetheve të fikut, ilaçi popullor që u jep zgjidhje shumë sëmundjeve

albswiss.com
Loading...
Loading...