fbpx
Alb'swiss TV
Shëndetësi

Shkalla e autizmit në SHBA po rritet vetëm tek disa fëmijë

Normat e sëmundjes së autizmit në SHBA po rriten më shpejt në mesin e fëmijëve hispanikë dhe me ngjyrë, thotë një studim i fundit.

Studiuesit thonë se shkalla e çrregullimit të zhvillimit tek fëmijët e lindur midis 2007 dhe 2013 u rrit 73 përqind midis hispanikëve dhe 44 përqind midis atyre me ngjyrë, njofton Klan Kosova.

Ndërkohë u rrit vetëm 25 përqind në mesin e fëmijëve të bardhë – megjithëse një surprizë pasi u shfaq në mes të viteve 2000.

Ekipi, nga Universiteti i Kolorados Boulder, thotë se, megjithëse disa nga rritjet mund t’i atribuohen qasjes më të mirë dhe diagnostikimit midis popullatës pakicë, ai beson se po ashtu faktorë të tjerë mjedisorë janë të përfshirë.

/Alb’swiss TV/

Të ngjajshme

Grimca toksike të ndotjes së ajrit gjenden në placenta të shtatzënave

albswiss.com

Mungon një lloj insuline, ka alternativë (VIDEO)

albswiss.com

10 Gabimet Që Duhen Shmangur Kur Përgatisni Biskota

albswiss.com

Si Të Përdorni Kosin Për Shëndetin Dhe Shkëlqimin e Flokëve

albswiss.com

Bakteret ‘zhvishen’ që t’iu shmangen antibiotikëve

albswiss.com

Njerëzve të moshuar i jepen ilaçe për diabetin, edhe pse nuk kanë nevojë

admin
error: Content is protected !!