fbpx
albswiss.com
Lajme

Vlora Çitaku: E turpshme, me Çmimin Nobel u nderua përkrahësi i Milloshoviqit

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar ashpër pasi me Çmimin Nobel për letërsi u nderua Peter Handke.

Sipas Çitakut, Handke e ka lavdëruar dhe mbështetur Milloshiqviqin, i njohur si Kasapi i Ballkanit.

“#Komisioni Nobel vendos të çmimin Peter Handke – një njeri që e ka lavdëruar Millosheviçin aka “Kasapi i Ballkanit” dhe mbështeti regjimin e tij të genocidit – çmimin e këtij viti në litterature.
Nuk ka asgjë dhonē për këtë!
Ky është një vendim shtypës dhe i turpshëm”, ka shkruar Çitaku në facebook.

Ndryshe Çitaku vazhdimisht u tregua e ashpër me përfaqësuesit serb në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në Nju Jork.

Ai u ka ripërsëritur se e ardhmja evropiane e Kosovës është e pakthyeshme./arbresh.info

/Alb’swiss TV/

Të ngjajshme

Limaj në Shkup: Shqiptarët nuk mund t’i dominojë dhe sundojë askush

admin

Opozita ka harmonizuar tekstin e rezolutës kundër negocimit të territorit të shtetit

admin

Mediat serbe “zbulojnë” planin e Merkelit: S’ka ndarje të Kosovës, Asociacioni me fuqi shtesë

admin