fbpx
albswiss.com
Shqipëri

E nominuara e Amerikës për ambasadore në Shqipëri, seancë dëgjimore në Senat

Loading...

class=”col-xs-12 col-sm-12 col-md-8 col-lg-8″>

Senati amerikan ka caktuar datën e seancës dëgjimore me të nominuarën e presidentit Donald Trump për ambasadore në Shqipëri.

class=”col-xs-12 col-sm-12 col-md-8 col-lg-8″>

Burime diplomatike i thanë gazetarit të Top Channel, Muhamed Veliu, se e nominuara Yuri Kim do të përballet me Senatin më 29 tetor 2019.

Nëse pas kësaj seance dëgjimore Senati do t’i japë dritë jeshile, atëherë me gjase fillimi i vitit 2020 do ta gjej zonjën Yuri Kim si ambasadore në Tiranë.

Yuri Kim është zyrtare e lartë e Shërbimit të Jashtëm amerikan, e cila ka punuar në poste kryesore dhe ka mbuluar rajone të shumta, duke përfshirë Kinën, Korenë e Veriut, Turqinë, Irakun dhe NATO-n. Ajo ka qenë Shefe e Shtabit të Zëvendës-sekretarit të Shtetit, 2015-2017, si dhe ka drejtuar Zyrën për Sigurinë Evropiane dhe Çështjeve Politike-Ushtarake.

Kim ka qenë Konsulle Politike në Ankara dhe në Bagdad dhe anëtare e delegacionit të SHBA-së në bisedimet që synojnë denuklearizimin të Koresë së Veriut.

Që prej majit të 2018-ës, Ambasada e SHBA në Tiranë nuk ka një drejtues, pas largimit të ambasadorit Donald Lu.

/Alb’swiss TV/

Loading...

Të ngjajshme

“Venecia” në Tiranë, nëntë takime në një ditë

albswiss.com

Dy tërmete pas mesnate, ku ishin epiqendrat dhe me sa magnitutë?

albswiss.com

Policia rrethon malin e Tomorrit, ndalen guroret

albswiss.com
Loading...
Loading...