fbpx
Alb'swiss TV
Bota

Gantz merr mandatin për formimin e qeverisë

Tel-Aviv, 23 tetor – Presidenti i Izraelit Reuven Rivlin i dha mandatin ish-shefit të ushtrisë Benny Gantz për formimin e një qeverie koalicioni pas dështimit të kryeministrit Benjamin Netanyahu.

Gantz, udhëheqësi i partisë Blu dhe Bardhë, ka afat prej 28 ditësh kohë për të formuar një qeveri.

Nëse Gantz dështon, vendi do të shkojë në një raund të tretë të zgjedhjeve.

Netanyahu nuk arriti të formojë qeverinë pas zgjedhjeve të muajit të kaluar, ndërkohë që ai akuzohet për disa raste korrupsioni.(koha.mk)

/Alb’swiss TV/

Të ngjajshme

Lavrov: Rusia do të punojë në arritjen e marrëveshjes mes Sirisë dhe kurdëve

albswiss.com

Nëna paralajmëron: Mbajeni fëmijën larg kësaj lodre, i imi gëlltiti 13 magnete të saj

admin

Nis detyrën Ambasadorja e re amerikane në OKB, thotë se ajo do jetë zëri për liri

albswiss.com

BE-ja kundër ndryshimit të orës, nga ky vit fillon zbatimi

admin

Tema të nxehta në Samitin dyditor të BE-së në Bruksel

albswiss.com

Zgjedhjet presidenciale, masa sigurie të larta në Afganistan

albswiss.com
error: Content is protected !!