fbpx
Alb'swiss TV
Ekonomi

Instagram kundër promovimit të kirurgjisë kozmetike

Instagram-i do t’i heqë të gjithë filtrat që promovojnë kirurgjinë kozmetike, për shkak të shqetësimeve se ato dëmtojnë shëndetin mendor të njerëzve.

Hulumtimet kanë sugjeruar se filtrat, që ndryshojnë fytyrën, mund t’i bëjnë njerëzit të ndjehen më keq në lidhje me mënyrën se si duken, raporton BBC.

Instagrami, i cili zotërohet nga Facebook-u, tha se ndalesa synon të promovojë mirëqenien.

“Ne i rivlerësojmë politikat tona dhe duam që filtrat tanë të jenë një përvojë pozitive për njerëzit”, tha një zëdhënës i platformës online për shpërndarjen e fotografive.

Instagram-i tha se nuk e di saktësisht se sa kohë do të marrë heqja e të gjithë filtrave.

Muajin e kaluar, kjo platformë ka vendosur t’i fshijë postimet e dietave dhe të kirurgjisë kozmetike, pas këshillimeve me ekspertë të mediave sociale.

Në muajin shkurt, ndërkaq, Instagram-i ka larguar edhe imazhet grafike të vetëdëmtimit, nga shqetësimet se ato ndikojnë keq te të rinjtë.

/Alb’swiss TV/

Të ngjajshme

Si po qarkullojnë paratë e falsifikuara në Kosovë

admin

Techstars Startup Weekend Women Tirana, mundësia për të shndërruar idenë tënde në një biznes!

albswiss.com

Rukiqi: Kosovës i duhen dekada për të arritur standardin e BE-së

admin

Kompjuteri kuantik i Google ka bërë atë që superkompjuterit më të fuqishëm në botë i duhen 10,000 vite

albswiss.com

Hakerët Rusë hakuan hakerët Iranianë për të sulmuar vendet Perëndimore

albswiss.com

iPhone 11 Pro Max ka 23% më shumë kapacitet baterie sesa iPhone 11 Pro

albswiss.com
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!