fbpx
Alb'swiss TV
Bota

Konflikti në Siri: Donald Trump heq sanksionet ndaj Turqisë

SHBA po heqë sanksionet ndaj Turqisë pas ofensivës së saj të fundit kundër luftëtarëve kurdë në veri-lindje të Sirisë, thotë Presidenti Donald Trump.

Vendimi i tij erdhi pasi Rusia u pajtua me Turqinë për të përdorur trupa për të zgjatur një armëpushim përgjatë kufirit sirian, njofton Klan Kosova.

Ofensiva e Turqisë filloi pas vendimit të papritur të Donald Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria veriore në fillim të këtij muaji.

“Lëreni që dikush tjetër të luftojë mbi këtë rërë të gjatë të gjakut”, tha presidenti amerikan.

“Sanksionet hiqen derisa ndodhë diçka që ne nuk jemi të kënaqur,” njoftoi ai në një deklaratë në Shtëpinë e Bardhë të Mërkurën.

Ai tha se Turqia e kishte siguruar atë se do të ndalonte luftimet në rajon dhe do ta bënte të përhershëm armëpushimin e rënë dakord së fundmi.

/Alb’swiss TV/

Të ngjajshme

Mblidhnin para me fshesë në koncerte, këto ishin përfitimet e këngëtarëve shqiptarë në SHBA

admin

Sulmohet ambasada amerikane në Afganistan

albswiss.com

Forcat ruse dhe ato të Asadit kanë hyrë në qytetin Kobane

albswiss.com

Johnson: Parlamenti britanik duhet ta kryejë Brexit-in

albswiss.com

Si janë dukur qytetet më të bukura të Evropës 100 vite më parë, dallimi atëherë dhe tani (Foto)

admin

Trump “prish” magjinë e Krishtlindjeve, e pyet një fëmijë nëse “vërtet beson në Babadimër?”

admin
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!