fbpx
Alb'swiss TV
Rajon

Në Belgjikë zbulohet rruga “Rue d’Albanie”, në këtë lagje jetoi Faik Konica

Brukse, 23 tetor – Në Bruksel, Belgjikë gjendet rruga “Rue d’Albanie”, e njohur ndryshe si rruga e Shqipërisë, pasi në këtë lagje jetoi Faik Konica, një nga figurat më të rëndësishme të gjuhës, kulturës dhe letërsisë shqipe, transmeton gazeta KOHA.

Në njërën nga shtëpitë është shkruar emri i tij, aty ku ai publikoi revistën politike, kulturore dhe letrare “Albania”, e cila ka luajtur një rol thelbësor si organ i shtypit, gjatë periudhës së Rilindjes kombëtare shqiptare.(koha.mk)

/Alb’swiss TV/

Të ngjajshme

Tërmeti mbyll shkollën në Vlorë, u dëmtuan edhe disa banesa

admin

‘Alternativa për Gjermaninë’ kundër hyrjes së vendeve të Ballkanit në BE

admin

Shqiptarët në Maqedoni me mbi 40% të popullatës, kategori kushtetuese shtetformuese

admin

Skenarët e errët të presidentit: Trazira dhe luftë nëse s’ka marrëveshje me Serbinë.

admin

Ambasadori Scott: SHBA-ja nuk do të përkrahë çdo zgjidhje që pajtohen Kosova e Serbia

admin

BE: Me ekipin negociator vetëm konsultime – dialogu vazhdon me presidentët

admin
error: Content is protected !!