fbpx
Alb'swiss TV
Bota

Snouden: Jam i bllokuar në Rusi sepse SHBA-ja ma anuloi pasaportën time

Moskë, 24 tetor – Ish zbuluesi dhe informatori amerikan Eduard Snouden, i cili mori azil në Rusi, deklaroi se është i “bllokuar” në Moskë, sepse SHBA-ja ia anuloi pasaportën.

“Isha kritikues shumëvjeçar i Qeverisë ruse. E kritikova presidentin rus me emër dhe ligjin rus për mbikëqyrje. Shiheni kjo nuk ma lehtëson jetën, jam i bllokuar në një vend të cilin nuk e zgjodha”, theksoi Snouden në intervistë për Xho Rogan Eksperiens

Ai përkujtoi se ishte në rrugë për në Amerikën Jugore kur Qeveria e SHBA-së e kishte shkatërruar pasaportën e tij, për çka është “bllokuar në Rusi”.

“Është rëndë që të angazhohesh si opozitë qytetare drejtë politikës së Qeverisë amerikane, ndërsa në të njëjtën kohë të kritikohet Qeveria ruse, duke ndjerë që kjo është e nevojshme”, bëri të ditur Snouden.

Ai në SHBA është akuzuar për dy pika për shkeljen e Ligjit për Spiunim dhe mund të gjykohet për 10 vite burg për secilën pikë.

/Alb’swiss TV/

Të ngjajshme

SHBA, sot kujtohet Dita e Barazisë së Grave

albswiss.com

Liderët e BE-së e miratuan marrëveshjen për Bregzitin

albswiss.com

Njihuni me 80-vjeçaren që punon DJ dhe apelon: Bashkëmoshatarë mos bëni si pleq

admin

Lavrov: Rusia do të punojë në arritjen e marrëveshjes mes Sirisë dhe kurdëve

albswiss.com

Tërhiqet Theresa May, më nuk kandidon në zgjedhje

admin

Pamjet e filmuara me dron tregojnë pasojat e shembjes së ndërtesës 10-katëshe në Rusi – raportohet për 39 të vdekur (Video)

admin
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!