fbpx
Alb'swiss TV
Lajme

Albin Kurti jep detaje të reja për koalicionin me LDK-në

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një intervistë për KosovaPress, shprehu besimin e tij se nuk do të ketë asnjë pengesë që s’do të tejkalohet me LDK-në për të formuar qeverinë e ardhshme.

Kreu i VV-së, Albin Kurti, që sipas rezultateve preliminare, partia e tij ka fituar zgjedhjet e 6 tetorit, thotë se të hënën në takimin e grupeve punuese me LDK-në, do të diskutohet për çështje ekonomike, teksa bëri të ditur se shumë shpejt pritët të diskutojë me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa.

Kurti i cili po synon të bëhet kryeministër, thotë se ende nuk i kanë ndarë postet ministrore, pasi sipas tij fokusi fillimisht është te riorganizimi i tyre.

Fituesi i zgjedhjeve, gjithashtu shprehu insistimin e tij që nuk do të lidhin koalicion me Listën Serbe, teksa për takimet me komunitetet tjera pakicë, Kurti thotë se të gjithë kanë shprehur interesim që të përfshihen në qeverisjen e tij.

Në zgjedhjet e 6 tetorit, Lëvizja Vetëvendosje doli e para, e pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës. Dy parti këto që po synojmë të formojnë qeverinë e ardhshme.

Të ngjajshme

Ministrja e Jashtme: Do të angazhohemi në rindërtimin e urave të miqësive të Kosovës me botën

albswiss.com

Avdyli për vizitën e Veselit në Zveqan: Shkeli me dy këmbë rekomandimet e IKSHPK’së

albswiss.com

Vjosa Osmani ka një kërkesë për Presidnetin Thaçi: Të dalë të thotë se ka hequr dorë nga ideja për korrigjim të kufirit

albswiss.com

Thaçi në Uashington flet marrëveshjen me Serbinë dhe integrimin e Kosovës në NATO e BE

albswiss.com

Flasin familjarët e 22 vjeçari që u privua nga jeta në Shkup, ai është nga Malisheva

albswiss.com

Një person nga Zabeli i Ulët u infektuar me koronavirus, këtë vendim mori komuna e Drenasit

albswiss.com
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!