fbpx
Alb'swiss TV
Shëndetësi

Vaj ulliri dhe Aloe Vera për një lëkurë të shëndetshme

Aloe vera dhe vaji i ullirit janë dy përbërës mjaft të shëndetshëm për lëkurën. Aloe Vera ushqen dhe pastron lëkurën ndërsa vaji i ullirit është i pasur me vitaminat E, A, dhe K që janë shumë të dobishme për organizmin. Duke bashkuar vajin e ullirit me xhelin e aloe verës ju mund të prodhoni një solucion ushqyes për lëkurën.

Përgatitja

Për këtë ju nevojitet një gjethe e madhe e aloe verës dhe dy lugë gjelle me vaj ulliri. Përzieni xhelin e brendshëm të gjethes me vajin e ullirit në mikser dhe kremin përdoreni çdo mëngjes dhe në mbrëmje. Ky krem krejt natyral do t’i japë lëkurës shkëlqim dhe elasticitet.

Vlerat e tjera të Aloe Verës

Aloe Vera ka vlera të fuqishme në betejën kundër baktereve, virozave dhe mykut. Këto veti e bëjnë këtë bimë të dobishme në pastrimin e organizmit nga toksinat dhe në fuqizimin e sistemit imunitar, shkruan oranews. Kjo bimë e mrekullueshme, përmban 20m nga 22 amino acidet esencialë për të cilat ka nevojë organizmi i njeriut, por edhe acid salicilik që lufton inflamacionin dhe bakteret.

Aloe vera forcon sistemin tretës dhe ofron një alternativë të shëndetshme për ata që vuajnë nga artriti. Mënyra më e rekomandueshme është që të pini lëngun e bimës, të cilën mund ta rrisni vetë në shtëpinë tuaj.

Xhelin e përgatitur mund ta përdorni dhe në ushqim e në lëngjet tuaja të frutave. Rezultatet janë mahnitëse.

/Alb’swiss TV/

Të ngjajshme

Njerëzve të moshuar i jepen ilaçe për diabetin, edhe pse nuk kanë nevojë

admin

Grupi i gjakut AB lidhet me humbjen e të mbajturit në mend

admin

Tri të katërtat e njerëzve me grip nuk shfaqin simptoma

admin

Programi anglez që i ndihmon fëmijët të bëjnë gjumë më të mirë

admin

Shenjat e Para Që Jep Trupi Kur Sheqeri Në Gjak Është Shumë i Lartë

albswiss.com

4 arra indiane në ditë bëjnë mrekulli me trupin tuaj!

albswiss.com
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!