fbpx
Alb'swiss TV
Shëndetësi

Funksionalizohet mamografia në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë të ditur se nga sot në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare është funksionalizuar dhe lëshuar në shërbim, mamografi digjital.

“Mamografia është një metodë e përshtatshme për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit. Në një mamografi bëhen të dukshme edhe tumoret më të vegjël shumë më parë se të jenë të ndjeshëm me të prekur ose të njihen nga simptomat e tjera”, ka njoftuar Ahmeti.

“Mesatarisht, një nga tetë gra diagnostifikohen gjatë jetës me kancer të gjirit. Mbi moshën 50 vjeç, rastet janë më të shpeshta, prandaj, mbrojtja më e mirë është zbulimi i hershëm”, shton ai.

Ahmeti ka ftuar të gjitha gratë dhe vajzat që të vizitojnë Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare për kontrolla rutinore dhe të informohen sa më mirë për këtë sëmundje, dhe rëndësinë e zbulimit të hershëm të saj.

/Alb’swiss TV/

Të ngjajshme

Cilët vitamina janë të padobishëm e cilët duhet t’i merrni si suplement

admin

Efekti i mollës së pjekur për shëndetin e zorrëve

albswiss.com

Katër simptoma të frikshme, por që në të vërtetë janë të padëmshme

albswiss.com

Klinika e Alergologjisë  me hapësira të reja moderne

albswiss.com

Trump planifikon ndalimin e shitjes së cigareve elektronike

albswiss.com

Kundër Problemeve Të Kockave – Trajtimet Natyrale Dhe Ushqimet e Duhura

albswiss.com
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!