fbpx
Alb'swiss TV
Lajme

Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…

Doktor Richard Teo Keng Siang ishte një njeri që ka mësuar mësimin më të rëndësishëm në jetë, kur kuptoi se po i kalon ditët e tij të fundit në tokë, transmeton Klan Kosova.

Në kohën kur ishte në të 30-tat, Teo kishte gjithçka: pasuria e matur në miliona dollarë dhe makina sportive. Ai pranoi që paratë ishin gjithçka për të atëherë. Që në moshë të re, ambicia e tij lëvizëse ishte të fitonte, dhe përmes fitores, të korrnin shpërblimet e jetës së mirë.

Në një fjalim që u bë viral, ai tha:

“Unë jam një produkt tipik i shoqërisë së sotme. Që kur isha i ri, gjithmonë kam qenë nën ndikimin dhe përshtypjen se të jesh i lumtur është i barabartë me të qenit i suksesshëm. Dhe të jesh i suksesshëm është të jesh i pasur. Kështu që unë drejtova jetën sipas kësaj moto”.

Në një moment të jetës, ai ishte i etur për të filluar të fitonte më shumë para dhe kaloi nga një karrierë në oftalmologji në estetikë. Ai fitoi miliona vetëm në vitin e tij të parë të praktikës.

Kjo e pasuroi jetën e tij, ai filloi të kalonte fundjavave në tubimet e klubeve automobilistike, duke garuar, vizitoi restorantet më të mira dhe u shoqërua me të famshëm të rangut të lartë. Ai kishte një koleksion prej të paktën katër makina sportive përfshirë një Nissan GTR, Subaru ËRX, Honda S2000 dhe Ferrari 430.

Ai e gjeti veten duke kaluar kohë me njerëzit e famshëm. Jeta e tij nuk kishte fund argëtimi dhe suksesi. Ai ishte në kulmin e karrierës së tij gjithnjë në rritje dhe gjithçka ishte nën kontrollin e tij.

Megjithatë, më 11 Mars 2011, Teo u diagnostikua me kancer përfundimtar të mushkërive, dhe ai kishte vetëm 6 muaj, nëse jo 3 – 4, për të jetuar.

Kjo e bëri atë të binte në humnerën e errët të depresionit. Ai kishte kaq pak kohë, dhe koha fluturon, kështu që kjo e bëri atë të kuptojë se të gjitha makinat e tij, shtëpia e tij, suksesi i tij, gjithçka që ai kishte fituar deri më tani, nuk kishin dobi për të në kuptimin e vërtetë të fjalës.

“Shikoni, ironi janë të gjitha këto gjëra që unë kam, suksesi, trofetë, makinat e mia, shtëpia ime dhe të gjitha. Mendova se të gjitha këto më sollën lumturi. Por, duke pasur gjithë këto mendime për pasuritë e mia, ata nuk më sollën gëzim”.

Ai u pendua duke u përqendruar në luftën për të fituar para, dhe kështu e la pas dore Perëndinë. Ndërsa trupi i tij po bëhej më i dobët, ai zbuloi se jeta është shumë më tepër se një portofol i rëndë.

Ai tha se paratë nuk janë burimi i lumturisë…

Megjithatë, me kalimin e kohës, gjatë ditëve të tij të fundit në mesin e të gjallëve, e vetmja gjë që e bëri atë të lumtur dhe përmbushur ishte kalimi i kohës me njerëzit. Ai gjeti gëzim për faktin se miqtë dhe familja e tij bashkëvepruan me të, u kujdesën për të dhe e kuptuan dhimbjen që po kalonte.

Teo shtoi se gëzimi i vërtetë vjen nga ndihma e të tjerëve në vështirësi dhe më e rëndësishmja, se gëzimi i vërtetë vjen nga njohja e Zotit.

Videot e fjalimeve të tij dhe përpjekja e tij për t’iu drejtuar të tjerëve në vështirësi u bën virale pas vdekjes së tij në 18 tetor 2016, në moshën 40 vjeçare, transmeton Klan Kosova.

Të ngjajshme

Vdes fëmija i porsalindur, ishte i infektuar nga koronavirusi

albswiss.com

Ja kur del sociali

albswiss.com

Thaçi në Gjenevë, merr pjesë në Forumin Ekonomik Botëror

admin

Këto janë të gjitha vendimet që do të hyn në fuqi prej nesër

albswiss.com

Probleme me leximin, Shala sërish me gabime të shumta gjatë fjalimit para deputetëve

albswiss.com

Haradinaj: Kosova e gatshme të jetë partner i NATO-s në ofrimin e sigurisë në botë

admin
error: Content is protected !!