fbpx
Alb'swiss TV
Lajme Rinore

Natë tërmetesh në Turqi – pamje që tregojnë reagimin e njerëzve, kur ndodhën dridhjet

Turqia është goditur nga një numër tërmetesh gjatë natës ndërmjet të mërkurës dhe të enjtes.

Fillimisht ishte raportuar se një tërmet me magnitudë 5,4 ka tronditur Turqinë perëndimore të mërkurën vonë, duke bërë që banorët të dalin jashtë shtëpive të tyre, përjcell Telegrafi.

Lidhur me këtë, Autoriteti i Turqisë për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) kishte thënë se tërmeti ishte 5.4 në shkallën Rihter dhe ndodhi në rrethin Akhisar të provincës Egjean Manisa.

Gjithashtu ishte shtuar se dy dridhje të tjera u regjistruan gjithashtu pas tërmetit.

Tre minuta pas tërmetit, qyteti fqinj Kırkağaç u trondit nga një dridhje me magnitudë 4.1, ndërsa 16 minuta pas tronditjes fillestare, Akhisar u trondit përsëri nga një tërmet me magnitudë 3.8.

Ndërsa gjatë ditës së sotme është raportuar se pas tërmeti mbrëmë goditi Turqinë perëndimore, e cila është lëkundur që nga mbrëmë, tërmete kanë edhe ndodhur në Ankara.

Sipas deklaratës së autoriteteve, në Ankara pati një tërmet prej 3.8 dhe 4.5 në orët e mëngjesit.

Ndërkohë janë publikuar disa pamje që thuhet se tregojnë momentet kur njerëzit në panik, iknin me shpejtësi nga shtëpitë e tyre dhe jo vetëm.

Ndryshe, Turqia ndodhet përgjatë një prej zonave më aktive sizmike në botë. /Telegrafi

Të ngjajshme

Sërish rëndohet bilanci: Nëntë të vdekur nga koronavirusi brenda 24 orësh

albswiss.com

Dyshohet se patën kontakt me kolegët e infektuar me koronavirus, testohen 46 nga 63 punëtorët e KEK-ut

albswiss.com

2019: Janë regjistruar 10 mijë e 54 biznese, mbyllur 1 mijë e 774 biznese

albswiss.com

Bekë Berisha e quan “thmijaç” Albin Kurtin: E kam shumë zor me i thënë kryeministër

albswiss.com

Të shtunën mbahet seanca për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti

albswiss.com

Çka po paralajmëron kështu Tuna?

albswiss.com
Loading...
Loading...
%d bloggers like this: