fbpx
Alb'swiss TV
Lajme

Kurti reagon për marrëveshjet e sotme me Serbinë, thotë se u nënshkruan pa njohurinë e tij

Loading...

Albin Kurti ka reaguarpër dy marrëveshjet e sotshme me Serbinë.

Kryeministri Albin Kurti ka folur rreth konferencës së Sigurisë në Munih ku po merr pjesë së bashku me presidentin Hashim Thaçi. Thotë se marrëveshjet e nënshkruara në Munih u bën pa njohurinë e tij.

Shkrimi i plotë i Kurtit në Facebook:

Sot në Berlin janë nënshkruar dy marrëveshje nga zyrtarë të autorizuar nga ish-ministri Pal Lekaj dhe i gjithë procesi i negocimit është bërë para fillimit të Qeverisë sonë. Së këndejmi, këta zyrtarë nuk kanë marrë autorizim nga Qeveria e re as për të negociuar e as për të nënshkruar marrëveshje. Për më tepër as teksti i marrëveshjes nuk është bërë i njohur për publikun e për Qeverinë. Kanë qarkulluar drafte të ndryshme jozyrtare.

Sado që të gjitha lidhjet dhe avancimi i standardeve të infrastrukturës janë të domosdoshme për zhvillim të vendeve tona dhe pjesë e vizionit Evropian për bashkëpunim rajonal dhe marrdhënie të fqinjësisë së mirë, megjithatë është shumë me rëndësi që procesi të jetë transparent, rezultat i një negocimi të mirëfilltë dhe në respektim të plotë të sovranitetit dhe ligjeve të vendit, prioriteteve ekonomike dhe në harmoni me obligimet që dalin nga procesi i MSA-së.

Për më tepër, nëse bazohemi te një verzion i marrëveshjes, po qe se analizohet për nga rëndësia ekonomike, hekurudha për në Leshak është më me prioritet dhe më e levërdishme sesa ajo për Merdare.

Në procesin e tranzicionit të qeverisjes, ne jemi duke analizuar të gjithë hapat që janë marrë në të kaluarën dhe ministritë përkatëse janë të angazhuara që këtë ta trajtojnë me prioritet.

Loading...

Të ngjajshme

LAJMI I FUNDIT: Grabitje me ar*më zjarri në marketin “Maxi”

admin

Hahn: BE duhet t’i realizojë premtimet, viti 2025 shumë i rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor

admin

Ndërtesë rekord, hoteli më i lartë në botë do të jetë në Dubai (FOTO)

albswiss.com