fbpx
Alb'swiss TV
Zvicër

Zvicër: Rasti i parë i koronavirusit i zbuluar në Gjenevë

Një i ri 28-vjeçar u zbulua pozitiv në Covid-19 të Mërkurën. Ai është shtruar në spital. Pesëmbëdhjetë nga të afërmit e tij ishin në karantinë.

Koronavirusi ka mbërritur në Gjenevë. Një i ri 28-vjeçar, shkencëtar i kompjuterave në një kompani të madhe, u testua pozitivisht në mbrëmjen e së mërkurës në Covid-19, konfirmoi të enjten në mëngjes zëdhënësin e Departamentit të Shëndetësisë Laurent Paoliello. Ai ishte kthyer nga Milano të Dielën e kaluar me 23 shkurt.

Anulimi i Panairit të Orëve të Gjenevës
Panairi i Orëve në Gjenevë ka vendosur të anulojë edicionin e tij për vitin 2020 përballë epidemisë së koronavirusit të ri, njoftoi të enjten Fondation de la Haute Horlogerie, përgjegjëse për organizimin e ngjarjes që do të mbahej nga 25 deri më 29 prill. “Duke pasur parasysh zhvillimet e fundit në lidhje me përhapjen në mbarë botën të Covid-19, është përgjegjësi e Fondation de la Haute Horlogerie (…) të parashikojë rreziqet që udhëtimi dhe grupimet kryesore ndërkombëtare mund të krijojnë në javë të ardhshme, “tha fondacioni në një deklaratë, duke thënë se anulimi është” vendimi më i përgjegjshëm në kontekstin aktual të rreziqeve shëndetësore “.
(Ps)

Burri i përjetoi simptomat e para të gripit të mërkurën në mbrëmje. Ai respektoi plotësisht protokollin e zbatuar nga autoritetet shëndetësore, përkatësisht duke kontaktuar mjekun e tij mjekues ose mjekun e kompanisë së tij. Ishte opsioni i fundit që ai zgjodhi.

Pas një anamneze përmes telefonit, pacienti u shtrua në spital në mbrëmjen e së mërkurës. Gjendja e tij shëndetësore nuk shkakton shqetësim. Një hetim rrethues u nis menjëherë. Pas kësaj, “pesëmbëdhjetë njerëz” u karantinuan në shtëpinë e tyre për katërmbëdhjetë ditë, tha Laurent Paoliello. Këta janë kolegët e punës direkte të pacientit (për të cilët sigurisht që kompania është informuar) si dhe të afërmit.

Pacienti normalisht kishte shkuar për të punuar në fillim të kësaj jave, pa simptoma të ngjashme me gripin. Ai nuk ka përdorur transportin publik.

Shteti i Gjenevës ka postuar informacione për koronavirusin në internet, të cilat mund t’i gjeni duke klikuar këtu.

Sipas informatave mbrenda spitalit pediatrik, edhe 1 rast është duke u trajtur, ku nje djal i ri (14vjeqar) pasi eshte kthyer nga Italia dyshohet se eshte infektuar nga Coronavirusi, i riu njoftoj në Emergencë, se ishte kthyer nga Italia ku kishte qendruar disa ditë me babain e vet, i riu ishte i shoqëruar nga nëna e ti, njofton albswiss.com

Të ngjajshme

Zvicër: Rënia e ndjeshme e hyrjeve ilegale në Zvicër!

admin

Zvicër Qëndresa Sadriu u zgjodh deputete e parlamentit të Kantonit Cyrih

admin

Konkurs pune – për vitin shkollor 2019/2020

admin

Humb jetën tragjikisht në Gjenevë të Zvicrës djali i dëshmorit Blerim Zuqaku nga Vushtrria

admin

Zvicër: Në lagjen Lignon të Gjenevës, të evakuuar dhe të lënduar nga zjarri

admin

Në Zvicër mbahet marsh solidarizues për 7 vjeçarin e vr.arë

admin
error: Content is protected !!