fbpx
Alb'swiss TV
Teknologji

Këto vetura mund të ndikojnë në shkatërrimin e botës

keto-vetura-mund-te-ndikojne-ne-shkaterrimin-e-botes

Veturat elektrike mund të ndikojnë në shkatërrimin e botës.

Karikimi i baterive të veturave elektrike janë duke krijuar një mal me mbeturina, që mund të shkaktojë krizë në ndotje globale, sipas disa shkencëtarëve.

Makinat elektrike janë përshëndetur si një nga teknologjitë kryesore për luftën kundër ndryshimit klimatik, por një studim pretendon se një teknologji e tillë po bën të kundërtën, njofton Daily Mail, transmeton lajmi net.

Në raport, shkencëtarët nga Universiteti i Birmingemit u bëjnë thirrje qeverive dhe industrisë për veprim, në mënyrë që të zhvillojnë një plan të qëndrueshëm riciklimi për plotësimin e nevojave të mëvonshme.

Në mënyrë që të riciklohen këto bateri në mënyrë të efektshme, sipas Dr. Gavin Harper, autor i studimit, ato duhet të çmontohen dhe rrjedhjet që rezultojnë nga mbetjet të ndahen në pjesët e tyre përbërëse.

Po ashtu, bateritë prej litiumi përmbajnë një numër të metaleve të tjera të vlefshme, si: kobalti, nikeli dhe mangani që mund të ripërdoren, sipas doktor Harper.

Studiuesit sugjerojnë zhvillimin e metodave të shpejta të riparimit dhe riciklimit, veçanërisht duke pasur parasysh që ruajtja në shkallë të gjerë e baterive elektrike është potencialisht e pasigurt.

Të ngjajshme

Telefoni më i popullarizuar në botë

albswiss.com

Këto janë opsionet e ngjyrave të Galaxy S11 dhe Galaxy Buds 2

albswiss.com

Krejt çka duhet të dini në lidhje me telefonin e fundit të Apple

albswiss.com

Kujdes: Pastrojeni telefonin, papastërtia e tij mund t’iu infektojë me koronavirus

albswiss.com

Ky është celuari më i shitur në botë

albswiss.com

Kështu duket Golf R i ri më i fuqishëm ndonjëherë

albswiss.com
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!