fbpx
Alb'swiss TV
bie-qeveria-kurti
Lajme

Bie Qeveria Kurti

Loading...

Pas një seance maratonike është votuar mocioni për rrëzimin e Qeverisë Kurti.

Me 82 vota për, 32 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi i Kosovës e ka miratuar të mërkuren mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë, duke e rrëzuar atë.

Në sallë kanë qenë 117 deputetë.

Votimit i ka paraprirë një debat i ashpër në Kuvend, që ka nisur pak para orës 12:00 dhe ka vazhduar gjatë tërë ditës, deri pak para mesnatës së të mërkures.

Rrëzimi i Qeverisë vjen në kohën kur Kosova, njëjtë si të gjitha shtetet tjera të botës, po përballet me një pandemi koronavirusi, që ka shkaktuar bllokada e gjendje emergjente.

Beteja politike në Kosovë, që kulmoi me mocionin e mosbesimit, nisi para më shumë se një jave, kur presidenti Hashim Thaçi firmosi dekretin për gjendje të jashtëzakonshme, gjë për të cilën Qeveria nuk u pajtua. Një ditë më vonë, Agim Veliu i LDK-së do të shkarkohej nga pozita e ministrit të Brendshëm, gjë të cilës LDK-ja do t’i përgjigjej me inicim të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë, pjesë e të cilës ishte.

Loading...

Të ngjajshme

Kurti flet për dialogun Kosovë-Serbi, thotë se do të ulet në tavolinë me serbët

albswiss.com

Ministrja Dumoshi i reagon analistit në lidhje me deklaratën ndaj Doruntinë Malokut

albswiss.com

Një kompani gjermane do të ketë nevojë për 100 mijë punëtorë: Paga vjetore nga 34 deri në 52 mijë euro

albswiss.com