fbpx
Alb'swiss TV
Lajme

Kushtetuta parasheh zgjedhje ose Qeveri nga LVV-ja

kushtetuta-parasheh-zgjedhje-ose-qeveri-nga-lvv-ja

Kuvendi i Kosovës me 82 vota ka votuar për rrëzimin e Qeverisë Kurti.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vetëm dy opsione para vetes, pas votimit të mocionit të mosbesimit kundër Qeverisë së drejtuar nga kryeministri Albin Kurti.

I pari kërkon shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme, e i dyti caktimin e një mandatari për formimin e Qeverisë së re, por i cili duhet të propozohet nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV) e Kurtit, meqë është parti fituese.

Neni 100 i Kushtetutës thotë se nëse mocioni i mosbesimit votohet për Qeverinë në tërësi, Qeveria konsiderohet në dorëheqje, ndërkaq neni 81 saktëson se Kuvendi mund të shpërndahet nga presidenti pas votimit të suksesshëm të mosbesimit të Qeverisë, shkruan KOHA.

Meqë kjo e fundit përbën dispozitë që i lë në mundësi kreut të shtetit të vendosë ose jo për zgjedhje dhe nisur nga fakti që në Kosovë është vënë edhe masë e ndalimit të qarkullimit të qytetarëve shkaku i pandemisë që ka prekur 71 qytetarë dhe ka marrë një jetë, juristët kanë theksuar se opsion i vetëm mbetet formimi i një qeverie të re.

Enver Hasani, ish-kryetar i Gjykatës Kushtetuese, ka treguar se në këtë rast aktivizohet neni 95.5 i Kushtetutës.

“Nëse kryeministri jep dorëheqjen ose për arsye të tjera, posti i tij/saj mbetet i lirë, Qeveria bie, dhe shumica në Kuvend mandaton kandidatin e ri për të formuar Qeverinë”, thotë ky nen.

Të ngjajshme

10 pacientë me koronavirus të shtrirë në Infektivë, tre në gjendje të rendë

albswiss.com

Ministri i Shëndetësisë arrin në Infektivë

albswiss.com

Shqipëria i del në ndihmë Italisë, i dërgon mjekë e infermierë

albswiss.com

Kosovari nxjerr nga garazha BMW-në unike 47 vjeçare (Foto)

news

LAJMI FUNDIT: ndërron jetë polici kosovar në aksident trafiku

albswiss.com

Prindërit humbën djalin e tyre 4 vjeçar në një stacion treni dhe e kërkuan për pesë vjet. Por kur e gjetën, ndodh e papritura dhe ata nuk kishin guximin të bashkoheshin me të …

albswiss.com
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!