fbpx
Alb'swiss TV
shba:-nuk-ka-plan-te-fshehte-per-shkembim-territorial-kosove-serbi,-hiqeni-taksen
Lajme

SHBA: Nuk ka plan të fshehtë për shkëmbim territorial Kosovë-Serbi, hiqeni taksën

Loading...

Përmes një Deklarate të përbashkët e të dërguarit special të presidenti, Richard Grenell, ambasadori Philip Kosnett dhe Përfaqësuesit Special për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë demantuar deklarata e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti se ka marrëveshje sekrete mes Thaçit dhe Vuciqit e të bërë në Shtëpinë e Bardhë.

Departamenti i SHBA-ve ka kërkuar heqjen e plotë të tarifës si dhe ka thënë se nuk ka asnjë plan të fshehtë.

Departamenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përmes një shkrese zyrtare kanë thënë se do të punojnë me çdo qeveri, derisa kanë lavdëruar edhe përpjekjet e institucioneve gjegjësë për luftimin e pandemisë koronavirus.

“Shtetet e Bashkuara janë me njerëzit e Kosovës. Ne i lavdërojmë përpjekjet e vazhdueshme të profesionistëve të shëndetësisë dhe të tjerëve që janë duke punuar shumë, me rrezik të madh, për të zvogëluar përparimin e COVID-19 në Kosovë.

Në këtë kohë të pasigurisë, ne i nxisim krerët e Kosovës që të ndjekin Kushtetutën e Kosovës dhe sundimin e ligjit. Ne jemi të përkushtuar që të punojmë me çdo qeveri të formuar përmes procesit kushtetues”, thuhet në shkresë.

Tutje ata kanë ftuar sërish që tarifa të hiqet në mënyrë të plotë.

“Për më tepër, ne vazhdojmë t’i nxisim liderët e Kosovës që të heqin plotësisht tarifat. Ne besojmë se tarifat po dëmtojnë popullin e Kosovës duke penguar bashkëpunimin rajonal kundër COVID-19 – përfshirë edhe duke vonuar hyrjen në Kosovë të furnizimeve të nevojshme – dhe duke penguar rritjen ekonomike.

Ne duam të sqarojmë se nuk ka asnjë plan të fshehtë për shkëmbime të tokave ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, siç kanë spekuluar disa.

I dërguari i posaçëm presidencial Richard Grenell nuk e ka parë dhe as diskutuar kurrë një plan të tillë. Përqendrimi i qeverisë amerikane në mbështetjen e marrëveshjeve të fundit për të rivendosur lidhjet ajrore, hekurudhore dhe autostradë midis Kosovës dhe Serbisë synon të përmirësojë ekonominë dhe të krijojë një vrull ekonomik. Ne besojmë se ky vrull do t’i japë energji të re një procesi dialogu që do të çonte në njohje të ndërsjellë”.

Loading...

Të ngjajshme

Paniku nga koronavirusi: Maskat po shiten në “MerrJep”

albswiss.com

Albin Kurti jep paralajmërimin drithërues në lidhje me shkëmbimin e territoreve

albswiss.com

Pozitat qeveritare ‘tkurren’

albswiss.com