fbpx
Alb'swiss TV
Teknologji

Volkswagen pëson rënie rekord prej 81 për qind

volkswagen-peson-renie-rekord-prej-81-per-qind

Volkswagen Group shënon rënie rekord prej 81.4%.

Ndikimi i Covid19 ka lënë pasoja edhe në teknologji në një ndër markat më të njohura Volkswagen Group me qendër në Gjermani shënoi rënie të ndjeshme me 81.4 për qind në 904 milionë euro (1 miliard dollarë) ndër vite në tremujorin e parë të vitit 2020, për shkak të ndikimit të COVID-19 ndaj ekonomisë.

Porositë e klientëve të grupit ranë me 23 për qind në 2 milionë njësi ndërsa prodhimi i automjeteve ra me 24.8 për qind në 1.99 milionë njësi dhe shitja e automjeteve me 25 për qind në 1.94 milionë njësi, njoftoi gjiganti i automjeteve.

Gjithashtu është regjistruar rënie edhe tek numri i personelit të grupit me 0.2 për qind.

Shefi financiar i grupit Frank Witter në një deklaratë për mediat u shpreh se: “Pandemia globale e COVID-19 pati një ndikim të madh në biznesin e volkswagen në tremujorin e parë”

“Ne kemi ndërmarrë një numër kundërmasash për të ulur kostot dhe për të siguruar likuiditetin dhe vazhdojmë të pozicionohemi fuqishëm në aspektin financiar”, shtoi Witter.

Të ardhurat nga shitjet e grupit, i cili është pronar i disa markave përfshirë Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Ducati, Scania dhe Man, ranë në 8.3 për qind në 55 miliardë euro në periudhën janar-mars, nga 60 miliardë euro në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Të ngjajshme

WhatsApp: Hakerët kanë sulmuar përdoruesit në iPhone dhe Android, përmes kodit

admin

Gjenevë : Ekspertët mblidhen në OKB për të folur për "robotë vrasës"

admin

iPhone 9 Plus lansohet së shpejti me çmim mjaft të ulët

albswiss.com

Brenda ditësh Ferrari rifillon prodhimin, pasi të gjithë punonjësit të jenë testuar për coronavirus

albswiss.com

Zvogëlohet shitja e telefonave inteligjent për shkak të koronavirusit

albswiss.com

Kështu duket Golf R i ri më i fuqishëm ndonjëherë

albswiss.com
error: Content is protected !!