fbpx
Alb'swiss TV
Lajme

A do të ndyshojnë masat për ditën e Bajramit, Ministria e Shëndetësisë del me njoftim të ri

a-do-te-ndyshojne-masat-per-diten-e-bajramit,-ministria-e-shendetesise-del-me-njoftim-te-ri

Nesër Fitër Bajrami, masat e lëvizjes janë të njëjta.

Besimtarët myslimanë nesër kanë festën e Fitër Bajramit, ndërkohë për shkak të pandemisë Covid-19 nuk do të bëhet falja e namazit të Bajramit në xhami, por nuk do të ketë as edhe vizita familjare.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se për këtë Fitër Bajram nuk do të ndryshojnë masat e lëvizjes ato do të jenë të njëjtat që janë në fuqi.

“Festën e Bajramit të Madh është ditë festive dhe aludimi në masa të tjera përveç atyre që janë në fuqi dhe që vlejnë për të gjithë nuk është i drejtë”.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Bashkësia Islame e Kosovës kanë mbajtur kontakte të vazhdueshme duke bashkëpunuar me qëllim që ky muaj të kalojë në shenjë të përkushtimit për ruajtjen e shëndetit të njerit-tjetrit dhe në zbatim të rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike lidhur me pandeminë Covid-19”.

MSh’ja të gjithë besimtarëve myslimanë u uron këtë festë, njofton Klan Kosova.

“Besimtarët e kanë dëshmuar përkushtimin e tyre gjatë gjithë muajit për t’i zbatuar me korrektësinë më të lartë të rekomandimeve dhe MSH-ja beson se një mënyrë e këtillë e manifestimit të besimit do të tregohet edhe gjatë festës së Bajramit të Madh, për të cilën besimtarët janë udhëzuar gjithashtu, edhe nga Bashkësia Islame e Kosovës që të manifestojnë respekt dhe kujdes duke u shmangur situata që ekspozojnë qytetarin para një rreziku siç është Covid-19”.

“Me shpresën se festimet e tjera do të shënohen sipas traditës dhe në kushte më të mira, MSH i uron të gjithë qytetarët e besimit islam për festën e Bajramit të Madh”, thonë nga MSH’ja.

Të ngjajshme

Kryetari i Vitisë flet për masat e ndërmarra kundër përhapjes së koronavirusit

albswiss.com

Ministrja e Drejtësisë: Kam kërkuar që t’u ndahen shtesa edhe zyrtarëve të Shërbimit Korrektues

albswiss.com

Fotolajm: Kryetari Haliti nderoi me dekoratë Shoqatën “Iliria” nga Saint-Julien i Francës

admin

Haxhiu reagon ndaj akuzave të Thaҫit për Kurtin e Sveҫlën në lidhje me vdekjen e Agon Musliut

albswiss.com

‘Shtëpia u ça, morëm batanijet dhe hymë në kasollen e pulave’, familjarët jetojnë si në mesjetë

albswiss.com

Javën tjetër merret vendimi nëse do të shtyhen zgjedhjet në UP

albswiss.com
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!