fbpx
Alb'swiss TV
Lajme

Koronavirusi në Shqipëri, këto janë shifrat e fundit

koronavirusi-ne-shqiperi,-keto-jane-shifrat-e-fundit

Shqipëria ka shënuar katër vdekje nga koronavirusi në 24 orët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nga 510 testimet e kryera, kanë rezultuar COVID pozitiv 120 persona.

Aktualisht në dy spitalet COVID në Tiranë janë të shtruar 119 pacientë, prej të cilëve në terapi intensive 18 dhe 6 persona të intubuar.

NJOFTIMI I MINISTRISE SE SHENDETESISE:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID19 në Shqipëri në 24 orët e fundit. I drejtohemi të gjithë qytetarëve të tregojnë kujdes me ruajtjen e higjienës personale, me mbajtjen e distancës fizike, vendosjen e detyrueshme të maskës në ambientet e mbyllura dhe kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca fizike. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, një 58 vjeçare nga Kurbini dhe një dhe një 71 vjeçare nga Lushnja me disa sëmundje bashkëshoqëruese, një 61 vjeçar nga Durrësi dhe një 67 vjeçar nga Fieri. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 119 pacientë, 18 janë në terapi intensive, 6 prej të cilëve pacientë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, janë kryer 510 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 120 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon:

57 raste në Tiranë, 15 në Durrës, 8 në Kavajë, 7 në Krujë, 6 në Elbasan, 5 në Korçë, nga 4 raste në Kurbin, Pogradec, nga 3 raste në Lushnje, Tropojë, nga 2 raste në Shkodër, Tepelenë, nga 1 rast në Vlorë, Divjakë, Belsh, Prrenjas.
Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar nëntë qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 2961, që nga fillimi i epidemisë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale edhe një herë ka një lutje për qytetarët dhe bizneset të tregojnë kujdes dhe të zbatojmë me rigorozitet masat e vendosura, sepse virusi është ende mes nesh. Nëse keni shenja të sëmundjes telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127 dhe në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për COVID-9.

COVID-19 – Statistika (1 Gusht 2020): Testime totale 41709; Raste pozitive 5396; Raste të shëruara 2961; Raste Aktive 2274. Humbje jete 161 (Qarku Tiranë 83, Shkodër 24, Durrës 21, Fier 9, Elbasan 6, Kukës 4, Vlorë 4, Korçë 4, Lezhë 3, Dibër 2, Berat 1). Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: Tiranë 1251; Durrës 277; Shkodër 211; Vlorë 95; Fier 85; Lezhë 84; Korçë 68; Kukës 66; Elbasan 55; Gjirokastër 31; Berat 27 dhe Dibër 24.

Të ngjajshme

Ja në çka ndihmon pirja e ujit me rrush të thatë

news

Shfuqizohet vendimi i Haradinajt për drejtorin e Doganës, shpallet konkursi

albswiss.com

Pandemia vonon procesin e rekrutimit të kadetëve në Forcën e Sigurisë së Kosovës

albswiss.com

Nisma dënon gjuhën e Bahtirit: Askush nuk ka drejtë ta marrë ligjin në dorë

albswiss.com

Mustafa mesazh Osmanit dhe atyre që nuk përkrahin mocionin: Kjo sjellje duhet të marrë fund

albswiss.com

Rastet e reja me koronavirus, Haxhiu: Jeta qytetare po rrezikohet nga vendimet e qeverisë ilegale

albswiss.com
Loading...
Loading...
error: Content is protected !!