Alb'swiss TV
Showbiz

23 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet UÇK-së dhe policisë serbe

23-vjet-nga-luftimet-e-para-frontale-ndermjet-uck-se-dhe-policise-serbe

Sot, bëhen 23 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet UÇK-së dhe forcave policore serbe.

Më 25 nëntor 1997 forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të drejtuara nga komandanti legjendar, Adem Jashari, sulmuan forcat e policisë serbe në Vojnik të Skenderajt, të cilat u tërhoqën me humbje.

Të nesërmen, forcat armike kishin nisur një ekspeditë ndëshkimore me dhjetëra automjete të blinduara për në Vojnik.

Adem Jashari me 10 luftëtarë i zuri pritë dhe, pas katër orë luftimesh të rrepta, forcat e policisë u tërhoqën të përgjakura. Në tërheqje e sipër, forcat serbe, të egërsuara nga goditjet që u kishte dhënë Adem Jashari, filluan të qëllojnë pa mëshirë kundër kujtdo që shihnin dhe në fshatin Llaushë ata vranë mësuesin Halit Geci, në derë të shkollës, i cili u varros me një ceremoni të madhe të nesërmen, më 28 nëntor 1997.

Në këtë ceremoni, ku morën pjesë shumë njerëz, me urdhër të Adem Jasharit, dolën në tribunë për herë të parë përfaqësuesit e UÇK-së./FrontOnline/

Të ngjajshme

Bashke me Elitën dhe djalin, Gjiko vjen me urimin më të veçantë për Vitin e Ri

albswiss.com

A e dini kush është kjo vajza në foto?- Ajo sot është ndër deputetet me të bukura

albswiss.com

Po të mos ishte këngëtare, Elvana tregon se çfarë profesioni do të kishte

albswiss.com