Alb'swiss TV
Lajme

AAK-PDK’së: Nuk ua kemi boxh postin e presidentit

aak-pdk’se:-nuk-ua-kemi-boxh-postin-e-presidentit

AAK i ka reaguar PDK-së për postin e presidentit.

AAK i ka thënë PDK-së që nuk i janë borxhi për pozitën e presidentit. Kjo çështje ende pa epilog.

Avdullah Hoti, kohëve të fundit shpeshherë ka përsëritur këtë deklaratë.
Për kryeministrin çështja e presidentit është një punë që do marrë epilog shpejt.

Por, në praktikë kjo temë po duket të jetë shumë më e komplikuar.

Kjo pasi që partneri i koalicionit Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, po pretendon që këtë post ta marrë Ramush Haradinaj.

Për këtë arsye Haradinaj ka kërkuar mbështetjen edhe të Partisë Demokratike të Kosovës.

Por, mbështetjen e këtyre të fundit duket se nuk do ta ketë.

Kjo pasi që ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxha, një ditë më parë tha se është vet Ramush Haradinaj, ai që i ka borxh Partisë Demokratike, pasi që ata e kishin bërë kryeministër në vitin 2017.

Por, në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, nuk po ndihet borxhli ndaj askujt.

Deputeti Bekë Berisha tutje thotë që ende ka shpresë që Haradinaj do jetë president.

Por si të vështirë arritjen e këtij qëllimi të AAK-së, po e sheh njohësi i zhvillimeve politike në vend, Allen Meta.

Aktualisht, postin e të parit të shteti po e ushtron kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osamni.

Ajo mund të qëndrojë në këtë pozitë për gjashtë muaj, ndërsa nëse nuk arrihet të zgjidhet presidenti i ri, vendi shkon në zgjedhje.

Të ngjajshme

Beqiri thotë se është i gatshëm të kandidoj për kryetar të Prishtinës

albswiss.com

Hashim Thaçi del para Gjykatës Speciale më 9 nëntor

albswiss.com

Njohja dhe Asociacioni, kompromise të dhimbshme

albswiss.com