Alb'swiss TV
Lajme

Albin Kurti tregon a do të bashkohet me Vjosa Osmanin në zgjedhje

albin-kurti-tregon-a-do-te-bashkohet-me-vjosa-osmanin-ne-zgjedhje

Gjykata Kushtetuese ka marrë vendim që vendi të shkojë në zgjedhje.

Kreu i LVV-së, Albin Kurti është takuar sot me u.d e presidentit, Vjosa Osmanin.

Pas takimit, mediat e kanë pyetur Kurtin nëse në zgjedhjet e ardhshme do të bashkohet në një listë zgjedhore me Vjosa Osmanin.

Megjithatë, Kurti shton se në takimin e sotëm nuk kanë diskutuar për këtë çështje.

“Unë sot kam pasur takim me u.d të presidentit, nuk kemi diskutuar çështje politike elektorale”, ka thënë ai.

Ish-kryeministri është pyetur gjithashtu për emrin që subjekti që ai udhëheq do ta propozojë për kryeministër.

Kurti thotë se ky vendim merret në Këshill të Përgjithshëm.

“Si subjekt politik që jemi të parët pa dyshim që do të jemi shumica e ardhshme, shumica që na mbështet sot do të jetë shumicë edhe në Kuvend, formalizimi e qoftë kandidati për kryeministër bëhet në Këshill të Përgjithshëm”, tha ai.

Të ngjajshme

Kritikohet reparti i Hematologjisë në QKUK

albswiss.com

Ky do të jetë kandidat për kryeministër nga AAK-ja

albswiss.com

Ministri Zemaj dhe kryetari Aliu në Dubravë të Ferizajt, dhurojnë 11 mijë maska

albswiss.com