25.2 C
Geneva
Tuesday, August 9, 2022

Mirditorët me stoicizëm të pashembullt e kanë mbrojtur tokën, gjuhën, fenë dhe traditat e...

0
Nga: Arif Ejupi Krahina malore e Mirditës shtrihet në Shqipërinë e Veriut, dhe ka një sipërfaqe prej afërsisht 867,1 km². Etnonimi i saj është puro shqip,...

Libri, “Skënder Ibishi – Liria nuk ka çmim”, i autorit, Osman Osmani, është vepër...

0
Ky libër i çmuar që i kushtohet në radhë të parë për veprimtarit, ushtarakut, luftëtarit dhe idealistit, Skënder Ibishi, familjes e të afërmve të...
Gjuhët

8 gjuhët më të lashta të botës, që fliten ende sot

0
Sot në botë fliten më shumë se 7.000 gjuhë. Shteti i Papua Guinea e Re mban rekordin për shumicën e gjuhëve që fliten në...

Ishulli arbëresh në Montreal

0
Gjatë udhëtimit etnografik në Montreal në vitet 201902021 gjeta dhe vëzhgova gjuhë dhe dialekte të tjera. Midis tyre dialekti friulian, sicilian, napolitan, por edhe...

Suedi: Shkrimtari shqiptar pretendent për çmimin prestigjioz në gazetari

0
Shkrimtari shqiptar në Suedi, Diamant Salihu është nominuar për Çmimin e madh të Gazetarisë në Suedi në kategorinë Zëri i Vitit. Lajmin e ka bërë...

New York: 5 Tetor, Dita Botërore e Mësuesit

0
Betimi i Mësuesit Do ta kryej detyrimin tim me ndërgjegje dhe krenari. Nxënësit e mi nuk do të jenë vetëm nxënës, por edhe fëmijë...

Edhe një doktorante shqiptare në Universitetin e Zvicrës

0
Shkurta Gashi është shqiptarja nga Kosova, e cila ka një përvojë të pasur profesionale. Tani më është në prag të doktorimit për informatikë në...

Foto Dite : Arbëreshët e Firmos në Piazza San Pietro më 1968-ën

0
Kostumet janë një “status simbol” i ambientit shoqëror dhe veshjet tradicionale dëshmojnë  kulturën arbëreshe. Të skematizuara dhe të thjeshtësuara në përpunimin e tyre, ato...

Zvicër : Konkursi i Diturisë

0
Shkolla Shqipe – Zvicër KONKURSI  I  DITURISË Maj  2022 A ka gjë më të bukur? –  Kur i sheh këta fëmijë të cilët edhe pse kanë lindur...
Xhafer Sejdiu

Xhafer Sejdiu – shembull i veprimtarit të mërgatës sonë

0
Për shumë bashkë atdhetar tanë Shteti helvetik, sikur është bërë atdheu i dytë të cilët punojnë dhe veprojnë ndër vite, duke ndarë jetën me...

Të fundit