23 C
Geneva
Tuesday, August 9, 2022

U mbajt konferencë pune e mësuesve Shqiptarë në Suedi

0
Tematika:  Gjuha amtare, dygjuhësia dhe integrimi Duke e kuptuar rëndësinë e shkëmbimit të përvojave profesionale dhe nivelin aktual të komunikimit elektronik në shkolla, ngritja e...

Hapët shkolla Shqipe në Sion (Sitten) të kantonit ë Valisit

0
Të hënën, me datën 27 shtator 2021 Shkolla Shqipe hapi dyert për fëmijët shqiptarë edhe në Sion (Sitten) të Kantonit të Vallisit Mësuese Jonida Bërdëllima...

Një vepër e shkëlqimit arsimor dhe frymëzimeve atdhetare

0
Të shtunën në mbrëmje, më 11 shtator 2021 në qytetin Zyrih të Zvicrës u bë përurimi i librit të Vaxhid Sejdiut: “Shkolla shqipe në...

Aktorët kosovarë vizitojnë Konsullatën në Cyrih, takohen me diplomatët e Kosovës në Zvicër

0
Cyrih, 27 shtator 2021 – Aktorët kosovarë, që po marrin pjesë në Festivalin e Filmit të Cyrihut, respektivisht regjisorja e filmit artistik ‘’Zgjoi’’, Blerta...

Deputeti zviceran promovon prodhimet e firmës me muzikë shqiptare

0
Deputeti kantonal i Cyrihut dhe miku i madh i shqiptarëve, Daniel Wäfler, promovoi dje prodhimet më të reja të djathit në firmën e tij...

Përmbledhja në vargje “Fusha e heshtjes” e Avni Azizit promovohet edhe në Gjenevë

0
Ditë më parë Fondi për Letërsi, Art e Kulturë “Brezi 81”, ka botuar librin në vargje “Fusha e heshtjes” të autorit Avni Azizi. Ky libër...

Martin Çuni e Avni Azizi: Dy poetë, veprimtarë e luftëtarë

0
22.06.2019, Cyrih/Zvicër Në Cyrih u promovuan librat e dy autorëve shqiptarë, njërit me banim në Gjermani e tjetri me banim në Francë. Me këtë rast...

Pikturë madhështore, tragjike e fatale

0
Gani Bytyçi Portreti, figura-hije, druri-qenie Piktura e Sejdi Kapllanajt, e tëra është tronditje e dhembje. Ajo është shqetësimi dhe tronditja e një kohe, e një vendi,...

Të fundit