Alb'swiss TV
Lajme

Hoti-Kurtit: Vendimi për mbrojtje institucionale të të akuzuarve është marrë që prej themelimit të Speciales

hoti-kurtit:-vendimi-per-mbrojtje-institucionale-te-te-akuzuarve-eshte-marre-qe-prej-themelimit-te-speciales

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar pas deklaratave të Albin Kurtit, se qeveria duhet të mbështesë financiarisht ish-krerët e UÇK’së, të cilët po akuzohen për krime lufte nga Gjykata Speciale.

Hoti, i ftuar në emisionin e Adi Krastës, ka thënë se mbështetja për personat e caktuar është tashmë edhe në bazë ligjore, e cila është ndërmarrë që prej themelimit të Dhomave të Specializuara

“Kurti duhet ta dijë se kur është themeluar Gjykata Speciale, është kriju baza ligjore, që ne në mënyrë institucionale të ofrojmë mbështetje financiare për personat që akuzohen në këto dhoma”, ka deklaruar Hoti.

Ndryshe, Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti ka konsideruar se shteti i Kosovës duhet të organizohet për t’ju dalur në mbrojtje ish-udhëheqësve politikë e ushtarakë të UÇK-së që po akuzohen nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë.

Kurti ka thënë se këtë nuk mund ta bëjë qeveria aktuale.

“Shteti i Kosovës duhet ta organizojë e ta koordinojë mbrojtjen e të pandehurve. Ata e pamë se i kanë avokatët e tyre secili, por nevojitet bashkërendimi nga shteti. UÇK-ja nuk ka qenë e asnjërit por e të gjithëve dhe që të gjithë duhet ta mbrojmë atë. Me fjalë tjera, kjo është edhe punë qeverie, kjo është sidomos punë qeverie. Është Qeveria e Kosovës ajo që duhet të angazhohet për sintezën e përfaqësimit dhe mbrojtjes në këtë proces. Mbrojtja dhe bashkërendimi duhet të bashkërendohen e të sintetizohen. Për fat të keq, Kosova nuk ka një qeveri që mund ta bëjë këtë”, ka thënë Kurti.

Të ngjajshme

Kështu dukej Jakup Krasniqi me shokë të UÇK-së në vitin 1999

albswiss.com

Ambasadorja Çitaku kthehet në Uashington, ngec procesi i emërimeve

albswiss.com

Von Cramon i kërkon urgjentisht BE-së që t’i reagojë Serbisë për pezullimin e adresave të shqiptarëve

albswiss.com