Alb'swiss TV
Sport

Humbja nga Milan, ja kë e fajëson Gattuso!

humbja-nga-milan,-ja-ke-e-fajeson-gattuso!

Napoli është mposhtur mbrëmë nga Milan në kuadër të Serie A.

Rino Gattuso u intervistua nga Sky Sport pas ndeshjes Napoli-Milan. Trajneri axurr pranoi se nuk kishte të bënte fati por gabimet e ekipit të tij.

Për disfatën: “Gabimi i individit mund të ndodhë, ne luajtëm një lojë të mirë. Lënduam veten. Bëmë gjithçka. Unë jam përgjegjës, kur loja e rëndësishme arrin, diçka ndodh gjithmonë. Duhet të ngrihemi lart.

Problemi më takon mua, jam unë që ende nuk mund të bëj që lojërat të interpretohen në një mënyrë të caktuar. Nuk është rastësi që ne krijojmë dhe bëjmë gabime. Së pari duhet të marr përgjegjësinë.

Nuk duhet gjithmonë të mendojmë se humbasim nga fati i keq. Duhet të arrijmë në ndeshje me një sy tjetër, jo vetëm duke menduar të luajmë mirë. Unë drejtoj ekipin, ka diçka që ndonjëherë nuk më pëlqen.

Kam qenë duke përsëritur për muaj me radhë këtë gjë, unë shoh qëndrime që nuk më pëlqejnë. Ato më bëjnë të ndihem keq. Ne duhet ta rregullojmë këtë gjë këtu sa më shpejt të jetë e mundur”.

Bërryli i Ibra-s ndaj Koulibaly: “Në televizion dukej si një grusht nga Mike Tyson, në VAR ata nuk e gjykuan atë si një faull dhe kjo është në rregull. Unë nuk dua të flas për këtë, ne duhet të kemi thikën e Ibrahimovic”.

Për Milanin: “Ata besojnë fuqimisht te Ibra, shokët e tyre të skuadrës janë me të 100%. Ai është më i fortë tani se dhjetë vjet më parë. Ata vendosin topa sepse e dinë që ai arrin atje. Nuk është skuadra më e fortë, por mentaliteti është të vënë veten në dispozicion, jo vetëm duke ditur të luash futboll. Nuk duhet të bëjmë shumë profesorët”.

Për taktikat në fazën e kontrollit: “Sot ata e përgatitën në mënyrë që të mos lejonin Koulibaly Manolas të luanin. Nuk i përgatisim vetëm ne ndeshje. Ne duhet të ndalemi dhe të mendojmë si një ekip”.

Të ngjajshme

Kështu do të luajë Chelsea nën urdhrat e Tuchel.

albswiss.com

Arsenali mposhtet në “Emirates”

albswiss.com

Aguero nuk do jetë titullar ndaj Unitedit, e konfirmon Guardiola

albswiss.com