Alb'swiss TV
Lajme

MSh njofton se sonte hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid, 18 qytete ne zonën e kuqe

msh-njofton-se-sonte-hyjne-ne-fuqi-masat-e-reja-anti-covid,-18-qytete-ne-zonen-e-kuqe

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se sot hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid.

Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar listat e qyteteve që ndahen në zona të kuqe, të verdhë dhe të gjelbër, derisa masat anti-Covid kanë mbetur ashtu siç kanë qenë.

Ministria e Shëndetësisë njofton se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100 000 banorë.

Në zonën e kuqe bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë apo komunat me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.Në këtë zonë janë 18 komuna:

Prishtina, Fushë-Kosova, Gjilani, Obiliqi, Gjakova, Shtimja, Podujeva, Peja, Ferizaj, Mitrovica e Jugut, Vushtrria, Lipjani, Vitia, Zveçani, Leposaviqi, Zubin Potoku, Mitrovica e Veriut dhe Kamenica.

Në zonën e verdhë bëjnë pjesë komunat me rrezik të mesëm, apo komunat prej 76 deri në 150 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.

Në këtë zona janë 14 komuna:

Prizreni, Klina, Deçani, Drenasi, Malishevë, Suhareka, Novobërda, Graçanica, Ranillugu, Parteshi, Kaçaniku, Kllokoti, Rahoveci dhe Skenderaj.

Në zonën e gjelbër bëjnë pjesë komunat me rrezik të ulët apo komunat prej 1 deri në 75 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.

Në këtë zonë bëjnë pjesë 6 komuna:

Mamusha, Dragashi, Shtërpca, Juniku, Istogu dhe Hani i Elezit.

Të ngjajshme

Rreth 1 mijë persona gjobiten nga policia për mosrespektim të masave anti-covid!

albswiss.com

PDK mohon se i arrestuari për vjedhjen e 2 milionë eurove është anëtar i kësaj partie

albswiss.com

Infektologu kosovar jep lajmin e mirë: Për herë të parë që nga fillimi, pandemisë po i shihet fundi

albswiss.com