Alb'swiss TV
Lajme

Në Kosovë, 11 mijë e 431 raste aktive me koronavirus

ne-kosove,-11-mije-e-431-raste-aktive-me-koronavirus

11 mijë e 431 raste aktive me COVID-19 në Kosovë.

Që nga data 13 mars kur në Kosovë janë paraqitur rastet e para pozitive me COVID-19, janë regjistruar 29 mijë e 805 raste.

Deri më tani janë testuar 120 mijë e 811 persona.

Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike janë shëruar 833 raste të vdekjes, derisa numri i rasteve aktive është 11 mijë e 431.

Njoftimi nga IKSHPK:

1.865 TESTIME, 236 TË SHËRUAR DHE 688 RASTE ME COVID-19!
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.865 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 688 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (76, 54, 38 vjeç), Rahovec 2 raste (74, 67 vjeç), Ferizaj 1 rast (48 vjeç), Gjilan 1 rast (82 vjeç), Kamenicë 1 rast (57 vjeç), Klinë 1 rast (65 vjeç), Skenderaj 1 rast (76 vjeç) dhe Suharekë 1 rast (54 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 29.805 raste nga 120.811 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 833 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 236 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 17.541 raste, kurse numri i rasteve aktive është 11.431.
Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 303 raste, Gjilan 39 raste, Prizren 38 raste, Vushtrri 37 raste, Pejë 32 raste, Fushë-Kosovë 31 raste, Mitrovicë 31 raste, Ferizaj 22 raste, Lipjan 20 raste, Skenderaj 17 raste, Drenas 16 raste, Viti 16 raste, Obiliq 14 raste, Suharekë 13 raste, Kamenicë 8 raste, Gjakovë 7 raste, Klinë 7 raste, Malishevë 7 raste, Kaçanik 6 raste, Deçan 5 raste, Istog 5 raste, Shtime 5 raste, Podujevë 4 raste, Dragash 3 raste dhe Novobërdë 2 raste.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!

Të ngjajshme

Këtë shtëpi në Istog do të donte ta shihte Donald Trump

albswiss.com

Edhe një tjetër mega-qeveri?

albswiss.com

Lumezi: Do të fillojmë me hetime nëse ka prova se vaksinat nga Serbia u futën ilegalisht

albswiss.com