Alb'swiss TV
Lajme

OSCE reagon pas sulmit ndaj Valon Sylës: Liria e shprehjes duhet të respektohet nga të gjithë

osce-reagon-pas-sulmit-ndaj-valon-syles:-liria-e-shprehjes-duhet-te-respektohet-nga-te-gjithe

OSCE e ka dënuar sulmin ndaj gazetarit kosovar, Valon Syla.

Në reagimin e tyre thuhet se e drejta për tu shprehur dhe menduar lirshëm duhet të respektohet nga të gjithë.

“Misioni i OSBE dënon sulmin ndaj Valon Sylës, kryeredaktor i Gazeta Metro. E drejta për të punuar pa kërcënim të dhunës duhet të garantohet dhe e drejta për lirinë e mendimit dhe shprehjes duhet të respektohet nga të gjithë. Misioni bashkohet me AJK në thirrjen e autoriteteve për të hetuar sulmin ndaj Syla dhe për të ndjekur penalisht ata që janë përgjegjës”, thuhet në reagim.

Kujtojmë se sot gjatë ditës gazetari Syla është sulmuar fizikisht nga një qytetarët e që po pretendohet se jeton në Zvicër në qendër të Prishtinës.

Kjo për shkak të deklaratave të fundit të gazetarit për mërgimtarët.

Të ngjajshme

I humb kuleta ish-deputetit

albswiss.com

Lista Serbe paralajmëron votimin e mocionit të Vetëvendosjes për rrëzimin e Qeverisë Hoti

albswiss.com

Koci dhe VV thonë se Kurti mund të bëhet deputet

albswiss.com