Alb'swiss TV
Lajme

Pamje nga momenti historik kur Rexhep Selimi, Daut Haradinaj e Mujë Krasniqi dolën publikisht me uniformat e UÇK-së

pamje-nga-momenti-historik-kur-rexhep-selimi,-daut-haradinaj-e-muje-krasniqi-dolen-publikisht-me-uniformat-e-uck-se

28 Nëntori nuk shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Sa herë vjen ky muaj, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 28 nëntor të vitit 1997, në fshatin Llaushë të Skenderajt.

Ndërkaq, ajo që bëri që UÇK-ja të bëjë publike aktivitetet, ishte vrasja e mësuesit të shkollës së Llaushës, Halit Geci.

Rexhep Selimi, Daut Haradinaj dhe Mujë Krasniqi, kanë qenë të parët që kanë dalë për herë të parë publikisht para opinionit publik, në varrimin e tij, si ushtarë të UÇK-së.

Deklarata e UÇK-së për paraqitjen e saj të parë publike u përgatit nga vetë ushtarët e saj.

Të ngjajshme

Qeveria miraton kursimet dhe rishpërndarjen e mbi 47 milionë eurove për vitin 2020

albswiss.com

Ministria e Bujqësisë jep lajmin e mirë për fermerët

albswiss.com

Kjo është aktakuza e plotë kundër Gucatit e Haradinajt: Veprimet e tyre patën pasoja në dëshmitarë

albswiss.com