Alb'swiss TV
Lajme

Prokuroria Speciale thotë se njerëzit e tentuan ta privonin nga jeta një person: Ndërhyri në Polici

prokuroria-speciale-thote-se-njerezit-e-tentuan-ta-privonin-nga-jeta-nje-person:-nderhyri-ne-polici

Prokuroria Special ka thënë se njerëzit e Rexhep Selimit tentuan ta vr’isnin një person, ky ndërhyri në Polici.

Shefi i Grupit Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) dhe ish-inspektori i përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Rexhep Selimi nga Prokurori i Specializuar, Jack Smith, përshkruhet si ‘boss’ i një bande personash që kishin tentuar ta vr’isinin një person.

Në kërkesën që Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) ia ka dërguar gjykatësit të Speciales, Nicolas Guillou, pretendohet se Selimi një orë pas tentim-vr’asjes, kishte provuar ta telfononte njërin nga të dyshuarit dhe pastaj e kishte kontaktuar një oficer të Policisë, të cilit thuhet se i ka kërkuar të merrte diçka që ishte përdorur në këtë atentat.

“Për më tepër, individët të cilët kanë punuar për Rexhep SELIMIN ishin të përfshirë në një përpjekje [REDAKTUAR] për të vrarë [REDAKTUAR]. Brenda një ore pas tentim-vr’asjes, SELIMI u përpoq ta thërriste njërin nga të dyshuarit, 30 dhe SELIMI më pas kontaktoi një oficer të Policisë së Kosovës duke kërkuar ai për të rimarrë [REDAKTUAR] që dyshohet se është përdorur në atentat. Një hetues [REDAKTUAR] vuri në dukje se ‘[[]] është […] shqetësim i madh që Rexhep Selimi mund ta thërriste një oficer të Policisë në çdo kohë dhe t’i kërkonte që ta shfrytëzonte pozicionin e tij për t’i marrë provat të përdorura në veprat e mundshme penale’”, thuhet në pretendimet e ZPS-së.

Paraprakisht, në kërkesën për arrestimin dhe paraburgosjen e Selimit dhe të tjerëve përmendet edhe lista e zezë e SHBA-së.

“Rexhep SELIMI u rendit në listën e zezë nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara për përfshirje të mundshme në pengimin e zbatimit të rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit OKB-së për krijimin e UNMIK-ut dhe është subjekt i sanksioneve të vendosura nga Thesari i Shteteve të Bashkuara”, thuhet në kërkesë.

Në kërkesën 22-faqëshe të Prokurorisë, përmenden përndjekje e vrasje të dëshmitarëve, si dhe pretendohet që ish-anëtarë të UÇK-së e ish-anëtarë të organizatave ndërkombëtare në Kosovës ishin frikësuan të dëshmonin në Speciale.

Të ngjajshme

Edhe një tjetër mega-qeveri?

albswiss.com

Aksidentohen pesë veturave në Prishtinë

albswiss.com

Njoftim i rëndësishëm i MASh rreth procesit mësimor

albswiss.com