Alb'swiss TV
Lajme

Sot merret vendimi: A do të mbyllet Kosova?

sot-merret-vendimi:-a-do-te-mbyllet-kosova?

A do të mbyllet Kosova? Sot merret vendimi.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se të hënën do mbajnë takim me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, me ç’rast do të vendosin nëse do të marrin masa shtesë anti-COVID, duke parë se numri i vdekjeve është i lartë dhe personave të infektuar po ashtu.

“Të hënën pasdite do të ulemi të bisedojmë me IKSHP dhe Bordin dhe nëse është e nevojshme që të ndërmarrim edhe ndonjë masë që e ul infeksionin dhe zbrit rastet spitalore që janë shqetësimi më i madh”, ka thënë dje Zemaj.

I pyetur se a mund të ketë mbyllje totale ai ka thënë se do të veprohet ashtu si thonë profesionistët shëndetësorë, duke mos e përjashtuar kështu një gjë të tillë.

“Të gjitha rekomandimet që vijnë nga profesionistët, edhe për mbyllje, do ta shohim edhe ditën për kufizimet që duhet të ndërmarrim. Mbyllja është opsioni i fundit”, tha Zemaj.

Kujtojmë se në 24 orët e fundit 16 pacientë kanë vdekur si pasojë e infektimit me koronavirus në Kosovë, duke e çuar kështu shifrën totale të vdekjeve në 1.005.

Të ngjajshme

Vetëvendosje përgjigjet pasi PDK e sfidoi me 40 nënshkrime për rrëzimin e Hotit

albswiss.com

Xhavit Halitit rikandidon përsëri për PDK-në

albswiss.com

Ministri Zemaj- VV-së: Për 12 ditë kemi testuar më shumë persona sesa ju për 92 ditë

albswiss.com