fbpx
Alb'swiss TV
Kulturë

Vitet 1876-1900: Pamje të qyteteve shqiptare, nga arkivi i Sulltanit paranojak

Sulltani osman, Abdyl Hamiti i II-të (periudha e sundimit, 1876-1909), mbretëroi mbi një perandori (përfshirë Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë) e cila po shkonte drejt shpërbërjes.

Në fund të sundimit të tij, sulltani u bë paranojak. Nuk udhëtoi më dhe rrallë shfaqej në publik.

Për t’u informuar për gjendjen e perandorisë, kishte një rrjet spiunësh, por edhe fotografë të cilët bënin foto të shtetit të tij shumëkombësh.

Kur në vitin 1909 u detyrua të jepte dorëheqjen, koleksioni i tij fotografik ngeli në Jildiz-Saraj, derisa u transferua në Bibliotekën e Universitetit të Stambollit. Aty mbeti për vite i paprekur. Ky koleksion u bë i qasshëm për publikun, fal studiuesit Robert Elsie. /Telegrafi/

NJËZETEDY PAMJE NGA SHKUPI SHQIPTARAbdulh01

Abdulh02

Abdulh03

Abdulh04

Të ngjajshme

Kulturë: Baleti i Kosovës ka arritur në Bullgari për ta shfaqur “Xhuljetën pa Romeon”

admin

Shuhet poeti Fatos Arapi

admin

ATDHETARI I PATHYESHËM I KARADAKUT

admin

Leave a Comment