Cilët zyrtarë do të jenë objekt hetimi për pasurinë e pajustifikueshme? – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Cilët zyrtarë do të jenë objekt hetimi për pasurinë e pajustifikueshme?

cilet-zyrtare-do-te-jene-objekt-hetimi-per-pasurine-e-pajustifikueshme?

Ligji për konfiskim të pasurisë.

Zëvendësministri në Ministrinë e Drejtësisë, Blerim Sallahu ka folur për rregullimet ligjore që lidhen me konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme.

Sallahu thotë se dokumenti në fjalë do të bazohet në rregullimet ligjore për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme që kanë vendet e zhvilluara perëndimore si Anglia, Itali, Sllovenia etj.

“Ky projektligj do të ketë objekt hetimi pasurinë e personave zyrtarë që sipas kodit penal nënkuptohen për të gjithë shërbyesit civilë, pra të emëruarit dhe të zgjedhurit që ushtrojnë funksione publike. Pra të gjithë ata që kanë punuar me shtetin nëse ka dyshime do të jenë objekt hetimi”, tha për RTV Dukagjinin.

“Pra nëse ka një diskrepancë ndërmjet të hyrave të ligjshme dhe pasurisë që kanë, ose nëse konstatohet se pasuria e tyre është në diskrepancë me të hyrat e ligjshme”.

Sallahu thotë se në fillim do të ngrihet pasuria e këtyre personave të dyshuar e sipas tij më pas do të shkohet deri në konfiskim apo jo të pasurisë.

Zëvendësministri në Ministrinë e Drejtësisë thotë se po shqyrtohet disa opsione sa i përket datës se kur do të duhet të fillohet me konfiskimin e pasurisë.

Të ngjajshme

E pranon Albulena Haxhiu: Nuk i kemi 80 vota për presidentin, ata që s’e votojnë Vjosën përgjegjës nëse vendi shkon në zgjedhje

albswiss.com

Palmer: Mirë që prioritetet e Kurtit janë luftimi i korrupsionit dhe qeverisja e mirë, por bota pret edhe dialogun me Serbinë

albswiss.com

Vjen reagimi nga Isa Mustafa pasi Lumir Abdixhiku u zgjodh kryetar i LDK-së

albswiss.com