11.5 C
Geneva
Saturday, November 26, 2022

Ftesë – Promovimi i librit kushtuar veprimtarit atdhetar Skënder Ibishi

0
Ftesë Promovimi i librit kushtuar veprimtarit atdhetar Skënder Ibishi Ftoheni të merrni pjesë në promovimin e monografisë “Skënder Ibishi – Liria nuk ka çmim” të autorit...

Mësuesit e Diasporës diskutojnë: Gjuha si pjesë e identitetit të një kombi

0
Në Munih të Gjermanisë, më 22.10.2022 u mbajt seminar dyditor me temën: “Gjuha si pjesë përbërëse e identitetit të një kombi” dhe “shkëmbimi i...

Veprimtari dhe humanisti Xhafer Sejdiu nderohet me titullin Ambasador i Paqes në Zvicër

0
Veprimtari dhe humanisti i lëvizjes sindikale zoti Xhafer Sejdiu, nderohet me mirënjohje dhe vlerësim nga Rrejti Botërore i Paqes  Personalitet dhe Ambasador për Paqen Botërore...

Krahët e erës – Në fortesën e pishave nga Avni Azizi

0
Krahët e erës Si ëndrrat e mjegullta Si psherëtima të paqarta Ato u shkrinë në heshtje U fshehën vitet Dhe gjithë lulet e bardha Ato më të bukurat Erërat e zemëruara I...

Poezi e ndjenjës dhe e përjetimeve emocionale

0
Poezia, si gjinia letrare me ndjeshmëri më të drejtpërdrejt ndaj jetës, është përdorur nga poetesha Fatime Kalimashi prej më se një dekade...

41-vjeçarja kosovare u gjet e vdekur në Zvicër, arrestohet burri i saj i dyshuar...

0
Të dielën, një grua është gjetur e vdekur në banesën e saj në Bergdietikon AG. Policia ka arrestuar një burrë lidhur me rastin, për...

Vdes Shqiponja Isufi, pedagoge në Universitetin e St. Gallenit

0
Familja Isufi nga Zvicra dhe Gjilani me pikëllim të thellë njofton për vdekjen e hershme dhe të papritur të bijës së tyre, pedagoges së...

Kuvendi i Shqiptarëve të Zvicrës: Ndalimi i simboleve të identitetit të lojtarëve, skandal i...

0
Kuvendi i Shqiptarëve të Zvicrës reagon për ndalimin e festimit të golave ​​me gjestin e shqiponjës dykrenare Pasi Federata Zvicerane e Futbollit vendosi t’u ndalojë...

Përherë të parë në shtypin shqiptar botohen detaje nga tragjedia e ...

0
DYZET E NËNTË VJET NGA VDEKJA ENDE ENIGMË E NËNTË GASTARBAJTERVE LLAPJANË Imigrimet e popullit shqiptar nga vendbanimet e tyre kanë nisur shumë herët. Ato...

Marrëveshja për pensione mes Zvicrës dhe Shqipërisë

0
Marrëveshja e re dypalëshe formalizon marrëdhëniet e sigurimeve shoqërore midis Zvicrës dhe Shqipërisë. Ajo mbulon sigurimet për moshën e tretë, si dhe për mbijetuesit...

Të fundit